Ūkio ministerija: pirmaisiais veiklos metais verslininkų nebaus dar trys priežiūros institucijos
Pranešimas žiniasklaidai
2013-12-19
Dar trys verslo priežiūros institucijos pasirašė deklaraciją, kuria įsipareigojo pirmuosius metus veiklą vykdantiems verslininkams netaikyti baudų ir aktyviai teikti konsultacijas bei teisinę pagalbą. Prie jau 43 deklaraciją pasirašiusių institucijų prisidėjo Radiacinės saugos centras, Turto vertinimo priežiūros tarnyba ir Valstybės tarnybos departamentas.
Deklaracija siekiama padėti pradedantiesiems verslininkams pirmaisiais veiklos metais įsitvirtinti ir išsilaikyti rinkoje, konsultuojant dėl teisės aktų reikalavimų laikymosi. Baudos ir kitos poveikio priemonės taikomos tik išimtiniais atvejais, siekiant išvengti didelės žalos visuomenei ir kai teisės aktų reikalavimų laikymasis negali būti užtikrintas kitais būdais.
Ūkio ministerijos užsakymu šiais metais atlikta verslininkų apklausa rodo, kad 69 proc. verslo atstovų teigiamai vertina inspektorių požiūrį į verslininkus, kurie vis dažniau sulaukia geranoriškų patarimų, kaip laikytis teisės aktų reikalavimų. Taip pat itin išaugo ir deklaracijos dėl pirmųjų verslo metų žinomumas. Apie deklaraciją dažniau yra girdėjusios pirmus metus veikiančios įmonės (51 proc.) nei veikiančios seniau.
Gruodžio mėn. duomenimis, per 2013 m. įsteigta daugiau kaip 11 tūkst. privačių juridinių asmenų, daugiau kaip 23 tūkst. fizinių asmenų pradėjo vykdyti individualią veiklą pagal pažymą, virš 79 tūkst. fizinių asmenų pradėjo ar atnaujino veiklą su verslo liudijimu.
Lietuvoje yra 59 verslo priežiūros institucijos, prie deklaracijos šiandien jau prisidėjo 46 institucijos. Deklaracija dėl pirmųjų verslo metų kartu su kitomis verslo priežiūros pertvarkos priemonėmis, tokiomis kaip kontrolinių klausimynų rengimas ir taikymas, dviejų datų taisyklė, pagal kurią naujas arba keičiamas verslo veiklos ir priežiūros teisinis reguliavimas turi įsigalioti gegužės 1 d. arba lapkričio 1 d., daro esminę įtaką kuriant palankesnę teisinę ir ekonominę verslo aplinką.
Kad priežiūros institucijoms būtų lengviau perimti gerąją verslo priežiūros praktiką, Ūkio ministerijos iniciatyva 2013 m. sausio mėn. buvo įkurtas priežiūros institucijų bendradarbiavimo tinklas. Šio tinklo padedamos institucijos keičiasi gerosios verslo priežiūros praktikos pavyzdžiais.
Be 9 didžiausių ir daugiausia tikrinimų atliekančių institucijų, tokių kaip Valstybinė mokesčių inspekcija, Valstybinė darbo inspekcija, Valstybinė ne maisto produktų inspekcija, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ir kitos, šiuo metu gerąją verslo priežiūros praktiką perima dar 8 institucijos: Valstybinė geležinkelio inspekcija, Valstybinė ligonių kasa, Lietuvos darbo birža, Lietuvos saugios laivybos administracija, Lietuvos socialinio draudimo fondo valdyba, Muitinės departamentas, Valstybės tarnybos departamentas ir Kultūros paveldo departamentas.  
Daugiau informacijos apie deklaraciją dėl pirmųjų verslo metų, priežiūros institucijų bendradarbiavimo tinklą ir kitas verslo priežiūros pertvarkos priemones galima rasti Ūkio ministerijos interneto svetainėje http://www.ukmin.lt/web/lt/verslo_aplinka/verslo-prieziuros-reforma.
 

Daugiau informacijos:
Rūta Mikėnienė
Viešųjų ryšių ir protokolo skyrius
Tel. 8 706 64 704
El. p. ruta.mikeniene@ukmin.lt