Seimo nariai komisijos prašo spręsti, ar diegiant 5G ryšį galima naudoti „Huawei” technologinę įrangą

Seimo nariai komisijos prašo spręsti, ar diegiant 5G ryšį galima naudoti „Huawei” technologinę įrangą

Pranešimas žiniasklaidai

2019 m. sausio 29 d.

Seimo nariai komisijos prašo spręsti, ar diegiant 5G ryšį galima naudoti „Huawei” technologinę įrangą

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos (TS-LKD) nariai kreipėsi į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją, ragindami įvertinti, ar toleruotina, kad trečios kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbi įmonė „Telia Lietuva”, plėtodama Lietuvoje 5G ryšį, naudoja kinų bendrovės „Huawei” technologinę įrangą.

„Esame įsitikinę, jog atsakingos institucijos turėtų įvertinti visas grėsmes ir rizikas bei pateikti strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbioms įmonėms išvadas ir/ar rekomendacijas dėl ryšio technologijų naudojimo, t. y. rekomenduojant ar įpareigojant naudoti tik Europos Sąjungos, Europos Ekonominės Erdvės ar NATO šalių technologinius produktus nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiuose ūkio sektoriuose”, – pažymima kreipimesi, kurį pasirašo Seimo nariai Gabrielius Landsbergis, Laurynas Kasčiūnas, Dainius Kreivys, Audronius Ažubalis.

Jungtinių Amerikos Valstijų Strateginių ir tarptautinių studijų centro 2018 m. ataskaitoje teigiama, jog kompanijos „Huawei” ir „ZTE” buvo subsidijuojamos Kinijos vyriausybės tam, kad jos įgytų ne tik stiprias pozicijas rinkoje, bet ir žvalgybinį pranašumą. Tai leidžia joms savo produkciją pardavinėti už mažesnę kainą. Pavyzdžiui, „Huawei” įranga kainuoja maždaug 20-30 proc. mažiau nei kitų konkurentų siūlomi technologiniai produktai, kompanija užsienio klientams siūlo palankias išperkamosios nuomos sąlygas. Ataskaitoje taip pat pažymima, jog „Huawei” vadovybė turi glaudžius ryšius su Kinijos žvalgybos tarnyba.

„Telekomunikacijų sektorius yra nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbus ūkio sektorius, todėl dviejų kompanijų, susijusių su trečiosios šalies žvalgyba, veikla šiame sektoriuje pagrįstai kelia saugumo rizikas. Su šnipinėjimu ar ypatingos svarbos infrastruktūros objektų veiklos sutrikdymu susijusios rizikos galima išengti tik tuomet, jei visa ryšio technologijų tiekimo grandinė yra saugi. Tačiau plačiai žinoma Kinijos agresyvi kibernetinio šnipinėjimo kampanija iš tiesų kelia susirūpinimą, kad ši šalis gali pasinaudoti galimybėmis, kurias ji įgauna kaip pasaulinė 5G ryšio technologijų tiekėja”, – pažymi vienas iš kreipimosi autorių Seimo narys Laurynas Kasčiūnas.

Kalbant apie 5G ryšio plėtrą ir tam naudojamą įrangą, atkreiptinas dėmesys, kad šiuo metu rinkoje dominuoja keturi pagrindinių 5G ryšio technologijų gamintojai: Švedijos „Ericsson”, Suomijos „Nokia” ir Kinijos „Huawei” bei „ZTE”.

„Daugybė telekomunikacijų įrangos yra sujungta su gamintoju, per kurį jam gali būti siunčiami pranešimai apie tos įrangos būklę ir, prireikus, gaunami programinės įrangos atnaujinimai bei klaidų pataisymai. Todėl net jei parduodama įranga yra visiškai saugi, vėliau gamintojas, siųsdamas programinės įrangos atnaujinimus, gali sukurti tam tikras saugumo spragas, kurios ilgainiui gali būti panaudotos šnipinėjimui ar sabotažui, – sako Seimo narys, taip pat kreipęsis į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją, Dainius Kreivys.  – Taigi mažesnė įrangos kaina reiškia mažesnį saugumą. Tuo tarpu nors kitų, bet abejonių dėl patikimumo nekeliančių, gamintojų įranga yra brangesnė, tačiau tai gali būti suprantama kaip priemoka už saugumą. Klausimas, kiek šalių tai suvokia ir yra pasirengusios tą priemoką mokėti”.

Įvairios valstybės, įskaitant Jungtinę Karalystę, Vokietiją, Norvegiją, yra išreiškusios susirūpinimą dėl „Huawei” technologijų naudojimo kuriant naujos kartos 5G ryšio tinklus.

Kreipimasis pridedamas.

Seimo TS-LKD frakcijos

Viešųjų ryšių grupė

Tel. (8 5) 2396506

tsfrakcija@lrs.lt

h5jangoveli245

h5jangoveli245 wrote 119597 posts

Post navigation


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>