Seimo narės A. Bilotaitės pranešimas: parlamentarė prašo Prezidentę vetuoti VTEK politizuojančias įstatymo pataisas

LIETUVA PIRMININKAUJA EUROPOS SĄJUNGOS TARYBAI
Parlamentinis matmuo –  www.EU2013.lrs.lt
2013 m. gruodžio 23 d. pranešimas VIR                                                                                                                   
Seimo narė Agnė Bilotaitė kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentę Dalią Grybauskaitę prašydama vetuoti šiandien Seime priimtą Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos įstatymo pakeitimo įstatymą (XIIP-1323(2)). Projektas, kuris tik praėjusią savaitę buvo pateiktas Seimui ir išskirtinės skubos tvarka spėjo praeiti Seimo Kanceliarijos Teisės departamento ir Seimo komitetų svarstymo stadijas, priimtas neatsižvelgiant į su juo tiesiogiai susijusių institucijų ir antikorupcijos srityje dirbančių Seimo narių kritiką.
トJuo įtvirtinama Seimo Pirmininko teisė į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) siūlyti nebe vieną, o du komisijos narius. Tai išbalansuoja VTEK struktūrą ir stabilumą, nepagrįstai suteikia Seimui išskirtinę įtaką VTEK formavime ir kartu neišvengiamai politizuoja komisijos darbą”, – kreipimesi į Prezidentę savo poziciją argumentavo Seimo narė.
Projektas ne tik iškreipia valdžios institucijų įtakos balansą formuojant VTEK, tačiau ir mažina šios institucijos veiklos skaidrumą. Naujoje įstatymo redakcijoje panaikinama galimybė komisijos nariams skelbti atskirąją nuomonę. トNėra normalu, kad komisijos nariai negali argumentuotai pareikšti savo nuomonės, kuri skiriasi nuo daugumos. Taip ir užgniaužiama diskusijos galimybė, ir mažinamas sprendimų skaidrumas, – aiškina A. Bilotaitė. – Be to, nors anksčiau buvo numatyta ir teismų praktikos įtvirtinta VTEK teisė pareikšti ieškinius teismui dėl darbo sutarčių ir sandorių, pažeidžiančių Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą, dabar gudria formuluote padaroma, kad realiai VTEK tokių darbo sutarčių ir sandorių naikinti nebegalės.”
A. Bilotaitė į Prezidentę dėl įstatymo vetavimo kreipėsi po to, kai šiandien plenariniame Seimo posėdyje buvo atmesti jos užregistruoti siūlymai, galėję išspręsti išvardintus projekto trūkumus. Siūlymui Seimui palikti teisę kaip ir kitoms institucijoms deleguoti vieną VTEK narį buvo nepritarta 43 Seimo nariams balsavus トuž”, 21 – トprieš” ir 36 susilaikius. トUž” patį VTEK įstatymo pakeitimo įstatymą, įtvirtinantį minėtus pakeitimus, balsavo 69, トprieš” – nė vieno, susilaikė – 2 Seimo nariai.
Kontaktams:
Seimo narė
Agnė Bilotaitė
Mob. 8 698 42 169