NEKVIESTŲ SVEČIŲ IŠ GRUZIJOS ŠIEMET SUMAŽĖJO
Savanorių pr. 2, LT-03116, Vilnius; tel. (8~5) 271 93 08, (8~5) 271 93 10,
faks. (8~5) 271 93 04; anoniminis nemokamas pasitikėjimo tel. (8~800) 10 112
el. paštas: rvp@pasienis.lt           http://www.pasienis.lt
  2013-12-31      
Po tarnybos į namus nuosavu automobiliu vykęs pasienietis kelyje Minskas – Vilnius sulaikė tris nelegalus iš Gruzijos. Panaudojus tarnybinį šunį netrukus buvo nustatyta ir vieta netoli Medininkų kontrolės punkto, kurioje, įtariama, užsieniečiai neteisėtai perėjo sieną iš Baltarusijos. Iš viso šiemet nelegalų gruzinų sulaikyta 128 asmenimis mažiau nei 2012-aisiais.
Pirmadienį po pamainos namo nuosavu automobiliu vykęs Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Vilniaus rinktinės Padvarionių užkardos pasienietis Vilniaus rajono ribose, kelio Minskas – Vilnius šalikelėje, pastebėjo tris vyrus. Jie stabdė link Lietuvos sostinės važiuojančius automobilius. Ši vieta nuo sienos su Baltarusija yra maždaug už 10 kilometrų.
Trijulė neuniformuotam pasieniečiui pasirodė įtartina, todėl VSAT pareigūnas sustabdė automobilį ir ją užkalbino. Pradėjo aiškėti, kad užsieniečiai į Lietuvą galėjo patekti neteisėtai. Pasienietis telefonu susiekė su kolegomis iš netoliese veikiančios Padvarionių užkardos, o pats liko saugoti trijų vyrų. Šie pakluso jo griežtoms komandoms ir bėgti ar priešintis nebandė. Netrukus iš užkardos atskubėję VSAT pareigūnai visus tris vyrus sulaikė.
Jie neturėjo asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų. Apklausos metu nelegalai prisistatė 27-erių, 31-erių ir 34-erių Gruzijos piliečiais.
Panaudoję tarnybinį šunį Padvarionių užkardos patruliai Vilniaus rajono Didžiųjų Medininkų kaimo prieigose aptiko ir vietą, kurioje, įtariama, nelegalai iš Baltarusijos neteisėtai kirto sieną į Lietuvą. Ji yra netoli tarptautinio Medininkų punkto.
VSAT Vilniaus rinktinėje dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Sulaikytuosius pasieniečiai uždarė į areštinę.
Iš viso šiemet VSAT pareigūnai sulaikė 171 nelegalą iš Gruzijos. Pernai tokių Lietuvos pasieniečiams įkliuvo 299.
Dažniausiai Gruzijos piliečiai į Lietuvą neteisėtai bando patekti iš Baltarusijos. Iš Lietuvos jie planuoja toliau per Latviją ir Estiją patekti į Skandinavijos šalis arba per Lenkiją – į Vakarų Europos valstybes.
Paprastai gruzinai nelegalai sieną bando kirsti savarankiškai po 2 – 3 žmones. Dažniausiai tai būna maždaug 25 – 35 metų vyrai, neretai net neslepiantys, kad Lietuva kaip tikslo valstybė jų nedomina. Moterų ar vaikų nelegalų iš Gruzijos grupėse beveik nepasitaiko. Išvykstant iš Lietuvos per Europos Sąjungos vidaus sieną kartais jie pasinaudoja taksi paslaugomis.
Kai tokie asmenys sulaikomi dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo, jie dažnai prašosi prieglobsčio Lietuvoje. Kol nagrinėjami jų prašymai, gruzinai pagyvendinami VSAT Užsieniečių registracijos centre (URC) Pabradėje. Šie prieglobsčio prašytojai, tarp kurių pasitaiko turinčių kriminalinę praeitį bei, įtariama, linkusių į narkotikus, neretai piktnaudžiauja teise parai išeiti iš URC ir laisvai judėti po Lietuvą. Tokius užsieniečius, kurie įkliūna neteisėtai bandydami patekti į Lietuvą, čia prašosi prieglobsčio ir iš jos pabėga, Vakarų Europos ir Skandinavijos šalys į Vilnių grąžina beveik kiekvieną savaitę. Akivaizdu, kad prašydami prieglobsčio jie Lietuvoje neplanuoja likti ir savo ateities su šia šalimi nesieja, o tiesiog pasinaudoja Lietuva kaip tarpine stotele patekti į Vakarų Europą.
Dėl tokių asmenų elgesio nuolat kyla problemų ir pačiame Užsieniečių registracijos centre, ir Pabradės miestelyje.
VSAT duomenimis pasitaiko ir tokių atvejų, kai Gruzijos piliečiai, norėdami iš Lietuvos patekti į Vakarų Europos ar Skandinavijos valstybes, bando naudoti suklastotus lietuviškus dokumentus. Ypač tai pasakytina apie tuos asmenis, kurie pagyvenę URC Pabradėje suranda ryšių su tautiečiais Lietuvoje.
 
 
 
 
VSAT Viešųjų ryšių skyriaus viršininkas     Giedrius Mišutis
 
 
 
 
 
271 9308