MYKOLO ROMERIO UNIVERSITETAS

Viešoji įstaiga, Ateities g. 20, LT-08303 Vilnius,
tel. (8  5) 271 4534, faks. (8  5) 267 6000, el. p. info@mruni.eu,  www.mruni.eu,
________________________________________________________________________________
Pranešimas spaudai

2013-12-19

Lietuvoje šiandien esesininko uniformos rasti neįmanoma
 
Ruošiantis studentiško teatro premjerai, tai labai svarbi detalė.
Gruodžio 20 d. 18 val. Mykolo Romerio universiteto teatro studija vaidins spektaklio トGyvybės slenkstis” premjerą. Pagal Joshua Sobol pjesę トVilniaus getas” kurtą spektaklį režisavo Julius Dautartas, muzika prisidedant MRU styginiam kvartetui kūrė Gintaras Sondeika.
Spektaklio programėlėje rašoma: トVilniaus getas – tai J. Sobol’io pjesė, parašyta pagal tikrus 1941 – 1943 metų įvykius. Vilniaus getas buvo įkurtas Vilniaus senamiestyje, ir sudarytas iš dviejų dalių, kurias skyrė dabartinė Vokiečių gatvė. Per visą geto egzistavimo laikotarpį jame buvo uždaryta apie 50 tūkstančių žydų. Gete buvo įkurtas unikalus teatras. Pasak istorinių šaltinių, šis teatras veikė kiek daugiau nei metus – iki 1943 metų spalio 20-osios. Per šį laikotarpį dvidešimties tūkstančių Vilniaus geto gyventojų bendruomenė į geto teatro spektaklius ir kitus pasirodymus nupirko per 70 tūkst. bilietų. Teatro renginius žiūrėjo net žydų naikinimui vadovavę naciai ir jiems talkinę lietuviai kolaborantai.
2013 metais Lietuva mini Vilniaus geto sunaikinimo 70-tąsias metines. 1943 m. rugsėjo 23 d. naciams likvidavus Vilniaus žydų getą buvo iš esmės sunaikinta Vilniaus žydų bendruomenė.
トGyvybės slenkstis” – tai spektaklis apie nuolatinį balansavimą tarp būties ir nebūties, apie troškimą išgyventi. Veiksmas vyksta gete, kur tvyro nuolatinis mirties kvapas ir nežinia. Nežinia, kuri virsta baime, nes niekas negali būti tikras, kad ryte bus gyvas. トVisi tapo kažkokie neramūs”, – spektaklio metu ištars vienas personažų. Nepaisant žiaurios nacių agresijos, pjesės veikėjai kiek įmanydami stengiasi išsaugoti unikalios dainininkės gyvybę, bet ar jiems tai pavyks įgyvendinti?
Pjesė MRU teatro studijos akiratyje atsirado, pasakoja režisierius Julius Dautartas, kalbantis su studentais ir girdint šiais laikas neįprastus norus: suvaidinti realistinio pagrindo vaidmenis, kurie turėtų gilaus psichologizmo ir būtų įvilkti į geros dramaturgijos rūbus. O gal nieko keisto, pastebi režisierius, šio spektaklio aktoriai Universitete studijuoja psichologiją, finansų ekonomiką, baudžiamąją teisę ir kriminologiją,
トKokia gyvybės, žmogiškumo kaina, ką mes turime padaryti dėl tos kainos, holokausto tema, – visa tai pasirodė įdomu ir tapo nelengvu iššūkiu jauniesiems kolegoms”, – pastatymo detalėmis dalinosi J. Dautartas. Jis sako pjesę adaptavęs šioms dienoms ir studentiškajamm teatrui.
Kalbėdamas apie premjerą režisierius J. Dautartas džiaugiasi, kad pavyko susidoroti su nelengvais kūrybiniais ir organizaciniais uždaviniais: トSunku patikėti, bet Lietuvoje esesininko uniformuotos šiandien neįmanoma rasti. Pasirodo, šia filmuojamiems filmams jos buvo vežamos iš užsienio”, – šypsosi spektaklio statytojas.
トGyvybės slenkstis” turėtų tapti MRU universitetinio repertuarinio teatro pradžia, J. Dautartas tikisi, kad iki mokslo metų pabaigos spektaklis bus suvaidintas 10 kartų.

Kęstutis Saldžiūnas
Visuomenės informavimo vadybininkas      
Komunikacijos ir rinkodaros centro
Rinkodaros skyrius
 
Tel. +370 5 2714534
Mob. +370  686 84767
www.mruni.eu