M. Majauskas: „Už narkotikų siuntimąsi internetu bausmė turi būti adekvati nusikaltimui“

M. Majauskas: „Už narkotikų siuntimąsi internetu bausmė turi būti adekvati nusikaltimui“

 

 

Pranešimas žiniasklaidai

2019 m. sausio 15 d.

 

 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Mykolas Majauskas įregistravo Baudžiamojo kodekso (BK) 199 str. pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo siūlo diferencijuoti narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrabandos bausmes, priklausomai nuo atitinkamos medžiagos kiekio.

Šiuo metu susiduriama su paradoksalia situacija, kuomet identiškas, asmeniniam naudojimui įgyjamos narkotinės medžiagos kiekis užtraukia kardinaliai skirtingą atsakomybę, priklausomi nuo to, ar jis buvo įsigytas iš narkotikų prekeivių vietoje, ar užsisakant internetu ir gaunant ją paštu iš užsienio. Remiantis BK, visa narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrabanda, neatsižvelgiant nei į gabenamos medžiagos pavojingumą, nei į jos kiekį, nei į jos gabenimo aplinkybes, yra traktuotina kaip sunkus nusikaltimas už kurį gresia realus laisvės atėmimas nuo 3-jų iki 10-ies metų, be bausmės atidėjimo ar atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės esant laidavimui.

Parlamentaras M. Majauskas siūlo pakeisti BK 199 straipsnio 2-ą ir 4-ą dalis, diferencijuojant narkotinių medžiagų kontrabandą priklausomai nuo kiekio –  sunkiu nusikaltimu būtų laikomas didelio ar labai didelio kiekio narkotinių medžiagų gabenimas per valstybės sieną. Mažesnio kiekio gabenimas ar siuntimasis internetu būtų reglamentuojamas to paties straipsnio 2-ąja dalimi, kurios leistų šias veikas traktuoti kaip apysunkius nusikaltimus.

„Muitinės departamento duomenimis, narkotikų kontrabandos skaičiai per metus išaugo net 30 proc. Absoliuti daugumą atvejų – smulkaus kiekio siuntimasis internetu asmeniniam naudojimui, niekada neteistų jaunų žmonių. Tuo tarpu Baudžiamasis kodeksas nediferencijuoja atsakomybės pagal kontrabandos kiekį ir visais atvejais numato realų laisvės atėmimą nuo trejų iki dešimties metų. Tokia bausmė buvo nustatyta ir skiriama už stambių kiekių narkotikų pervežimą per sieną su tikslu platinti, kai dar nebuvo nedidelio kiekio siuntimosi internetu reiškinio. Šiandien tai sukelia neadekvačias pasekmes paslydusiems jauniems žmonės, apsunkina sunkiai sergančių žmonių gyvenimus ir apkrauna bereikalingu darbu teisėsaugos pareigūnus, kurie negali koncentruotis į sisteminius, organizuotus nusikaltimus“, – teigė M. Majauskas.

Seimo narys kartu atkreipė dėmesį į paradoksalią bausmių sistemą ir absurdiškas situacijas į kurias patenka net onkologinėmis ligomis sergantys asmenys:

„Paradoksalu, jog už beveik pusės kilogramo kanapių įsigijimą gatvėje gali būti skirta bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki dvejų metų. Tuo tarpu už smulkaus kiekio kanapių aliejaus medicininiams tikslams ar suktinės atsisiuntimą internetu gresia reali laisvės atėmimo bausmė iki 10-ies metų. Tai skandina kartais ir taip nelengvus žmonių gyvenimus – apriboja galimybes įgyti norimą išsilavinimą, gauti reikiamą darbą, planuoti ateitį valstybės tarnyboje ar tiesiog aplankyti kitas šalis. Bausmė už nedidelio kiekio narkotikų įsigijimą asmeniniam vartojimui internetu turėtų būti artima bausmei numatytai už tokio paties kiekio įsigijimą gatvėje. Tai padėtų ne tik apsaugoti paslydusius nuo neadekvačios baudžiamosios sankcijos, bet ir sutaupytų daug laiko ir pinigų visai teisėsaugos sistemai. Teismai galėtų taikyti baudžiamąjį įsakymą ir tokias bylas išnagrinėti per septynias dienas, nekviečiant proceso dalyvių. Ypatingais atvejais, tarkime sergant onkologine liga ir siunčiantis kanapių aliejų medicininiais tikslais, būtų sudaryta galimybė teismams atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą ar bausmės vykdymą atidėti“, – pažymėjo M. Majauskas.

 

 

Kontaktams:

Mykolas Majauskas

Tel. (8 5) 239 6959

El. p. Mykolas.Majauskas@lrs.lt

h5jangoveli245

h5jangoveli245 wrote 119597 posts

Post navigation


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>