Lovoje su cigarete – prisišauksi nelaimę!
Gruodžio 19-osios naktį Plungės priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą pasiekė pranešimas, kad Rietavo mieste, Plungės gatvėje dega medinis vieno aukšto daugiabutis gyvenamasis namas. Rietavo ugniagesiai jau po trijų minučių buvo įvykio vietoje: mat, degantis pastatas yra visai netoli nuo miestelio gaisrinės. Gaisro židinys buvo mansardoje įrengtame bute, kur atvira liepsna degė vienas kambarys. Ugniagesiai, sužinoję, kad šiame be elektros esančiame bute gali būti žmonių, skubiai parengė vieną, o atvykus papildomoms pajėgoms, ir antrą gaisrininkų grandį su kvėpavimo organų apsaugos aparatais. Apmalšinę liepsnas gelbėtojai tarp išdegusių sendaikčių, senų drabužių, popieriaus ir šiukšlių rado žuvusį 57 metų šio buto gyventoją.
Pasak, kito šio buto gyventojo, žuvusysis iš vakaro girtuokliavo, o paskutinio spirituoto vyno butelio net neįveikė. Tik nuolat rūkė ir mėtė neužgesintas cigaretes kur papuolė, kas, anot jo, ir sukėlė šią nelaimę. Kai naktį jis prabudo, sugyventinio kambaryje jau degė  įvairios šiukšlės, drabužiai, patalynė, lova. Vyras dar mėgino gesinti šias liepsnas, tačiau jos tik gąsdinančiai plėtėsi. Ištrūkęs į lauką, puolė kviesti pagalbą. Atskubėję ugniagesiai per keliolika minučių apmalšino liepsnas, o po valandos jas ir visai užgesino. Išdegė kambario sienos ir lubos, ugnis dar pasiekė pastato stogą. Pavojus buvo kilęs ir kitiems septynių butų gyventojams, todėl iš šių uždūmintų patalpų į lauką buvo išvestas 21 žmogus.
Plungės rajono ugniagesiai šiemet jau gesino gaisrą, kurį prisišaukė neatsargūs rūkaliai. Sausio 9 d. Žemaičių Kalvarijos seniūnijos Jazdauskiškių kaime dėl neatsargaus rūkymo kilusiame gaisre sudegė gyvenamasis namas, o liepsnose žuvo 60-metė moteris.
Šiemet dėl neatsargaus rūkymo Lietuvoje buvo sukelti 357 gaisrai. Tiesa, pernai per tą patį laikotarpį jų buvo įregistruota daugiau – 418, tačiau šiais metais ugnis šiuose gaisruose pasiglemžė 50 žmonių gyvybių (pernai juose žuvo 49 gyventojai). Pagal šį rodiklį žūstantys gaisruose, kurie kilo dėl neatsargaus rūkymo, užima antrąją statistikos lentelės vietą. Daugiau – 59 – žmonių šiemet žuvo tik gaisruose, kurie kilo dėl neatsargaus elgesio su ugnimi.
Tyrimo duomenys rodo, kad tokių nelaimių tikimybė išauga, kai rūko neblaivūs piliečiai. Tada rūkantys dar labiau atsipalaiduoja ir visai užmiršta apie saugų elgesį. Manoma, kad net apie 70 procentų žuvusiųjų šiuose gaisruose ir buvo neblaivūs rūkaliai.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas įspėja rūkalius, kad rūkydamas žmogus daro ne tik didelę žalą savo organizmui, bet ir sukelia tragiškus gaisrus, kurie gali pasiglemžti jo ir kitų žmonių gyvybes.
PAGD Visuomenės informavimo ir analizės skyrius