Laboratoriniai tyrimai patvirtina – afrikinio kiaulių maro užkrato šalyje nenustatyta
 
VALSTYBINĖ MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBA
Jurgita Savickaitė,
vyriausioji specialistė, atstovė spaudai
Tel.: 249 1614, mob. tel. 8 612 57988
http://www.vmvt.lt;
jsavickaitė@vet.lt
Pranešimas spaudai
2013 m. gruodžio 31 d.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad vykdoma sustiprinta kiaulių ir šernų stebėsena dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) bei atliekami AKM tyrimai.
Iki šių metų gruodžio 31 d. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištirta 10 430 šernų ir kiaulių mėginių (2 749 šernų ir 7 681 kiaulių), ). Visi tyrimų rezultatai  neigiami, t.y. afrikinio kiaulių maro užkrato nei viename tirtame mėginyje nenustatyta.
Ypatingas dėmesys buvo kreipiamas į Lietuvos rajonus, besiribojančius su Baltarusija. Veterinarijos gydytojai operatyviai reagavo ir tyrė kiekvieną neaiškų gyvūnų susirgimo ar gaišimo atvejį ūkiuose, kur laikomos kiaulės, ir pranešimus apie sergančius ar kritusius šernus. Veterinarijos specialistai net ir ne darbo valandomis, savaitgaliais, reagavo į tokius pranešimus, ėmė mėginius AKM diagnozei nustatyti. Įvestos griežtos kompleksinės priemonės pasiteisino – kol kas šios pavojingos ligos atvejų nenustatyta.
,,Nuo šių metų birželio visoje šalyje vykdomi griežti veterinarinės kontrolės patikrinimai, ypatingas dėmesys kreipiamas į kiaulių laikymo vietas tiek pasienio regionuose, tiek ir visoje Lietuvoje. Vykdoma transporto priemonių dezinfekcija pasienio veterinarijos postuose, apribota prekyba gyvais gyvūnais turgavietėse, parodų metu, uždrausta kiaules laikyti palaidas. Pasienyje su Baltarusija naudojami repelentai, stabdantys šernų migraciją iš kaimyninės šalies, įsteigta buferinė zona, kurioje augintojai paskerdė per 4 tūkstančius kiaulių, sugriežtintos biologinės saugos priemonės. Norime pasidžiaugti, kad gyventojai supranta, kokia grėsminga liga tyko kaimynystėje, todėl reaguoja ir praneša apie kiekvieną keistą ar įtartiną gyvūnų elgesio ar jų kritimo atvej, nes kaip ir kiekvienais metais, Lietuvos miškuose medžiotojai randa kritusių šernų (dėl pašarų, toksikozių, parazitozių, išsekimo, sužeistų, ir panašiai),ヤ – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ragina kiaulių laikytojus, įtarus ligą, o medžiotojus – radus kritusius šernus, toliau aktyviai ir nedelsiant informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visą parą veikiančiu nemokama telefono linija 8 800 40 403 ar kreiptis į jos teritorinius padalinius, kuriuos galima rasti kiekviename rajone, arba pranešti aptarnaujančiam privačiam veterinarijos gydytojui.