Energetikos ir darnios plėtros komisijoje – diskusija apie energetinio skurdo priežastis

Energetikos ir darnios plėtros komisijoje – diskusija apie energetinio skurdo priežastis

 

 

Pridedamos Seimo kanceliarijos nuotraukos (aut. Olga Posaškova). Daugiau nuotraukų Seimo Flickr paskyroje.

 

 

2019 m. sausio 31 d. pranešimas žiniasklaidai

 

 

 

Sausio 30 d. Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos posėdyje buvo svarstoma energetinio skurdo problema Lietuvoje. Pranešimus skaitė Lietuvos energetikos instituto, Statistikos departamento, Socialinės apsaugos ministerijos atstovai.

Anot Lietuvos energetikos instituto mokslininko Vido Lekavičiaus, energetinį skurdą lemiantys veiksniai yra mažos gyventojų pajamos, aukštos energijos išteklių kainos ir neefektyvus energijos vartojimas.

Lietuvos Statistikos departamento atstovų teigimu, 2017 m. 8 proc. Lietuvos gyventojų negalėjo laiku susimokėti komunalinių mokesčių, net 30 proc. teigė neišgalintys būsto šildyti pakankamai. Specialistų teigimu, pastarasis rodiklis rodo daugiabučiuose gyvenančių žmonių pasipiktinimą negalėjimu reguliuoti bute suvartojamos šilumos.

Komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys atkreipė dėmesį, kad žmonėms svarbu sudaryti galimybes patiems reguliuoti savo suvartojamą šilumą. Jis akcentavo, kad valstybės parama sutvarkant daugiabučių šilumos punktus ir sudarant galimybę gyventojams patiems reguliuoti suvartojamą šilumą padėtų spręsti šią opią problemą.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovų teigimu, 2018 m. kompensacijas už šilumą ir vandenį gavo 120 tūkst. gyventojų, iš kurių net 58 proc. sudarė pensininkai ir neįgalieji. V. Poderys teiravosi, ar išlaidų kompensavimas neturėtų apimti visų gyventojo mokamų komunalinių įmokų –  juk be šildymo ir vandens gyventojai taip pat moka už elektrą, dujas, atliekų tvarkymą ir kt.

Nors Lietuvoje energetinį skurdą lemiantys veiksniai pakankamai aiškūs – mažos gyventojų pajamos, neefektyviai energiją naudojantys daugiabučiai ir šilumos kainos – tačiau jų derinys Lietuvos savivaldybėse yra skirtingas. Todėl komisija nusprendė detaliau išanalizuoti situaciją ir rodiklius bei grįžti prie šios temos rudenį.

ES direktyvos įpareigoja ES valstybes nares vertinti energetinio nepritekliaus apimtis, nustatyti priežastis ir numatyti veiksmus energetiniam skurdui mažinti. Diskusiją inicijavo komisijos pirmininkas V. Poderys.

 

 

Parengė

Seimo kanceliarijos patarėja

Elena Mačiulaitytė, tel. (8 5) 239 6739, el. p. elena.maciulaityte@lrs.lt

h5jangoveli245

h5jangoveli245 wrote 119596 posts

Post navigation


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>