Dėl Nacionalinės kultūros ir meno premijos skyrimo dramaturgui Mariui Ivaškevičiui

Dėl Nacionalinės kultūros ir meno premijos skyrimo dramaturgui Mariui Ivaškevičiui

 

 

PRANEŠIMAS SPAUDAI

2019-01-25

 

 

 

Lietuvos nacionalinis dramos teatras, teikęs dramaturgo Mariaus Ivaškevičiaus kandidatūrą Nacionalinei kultūros ir meno premijai, kilus diskusijoms viešojoje erdvėje, ar iš autoriaus atimti minėtą premiją, išreiškia palaikymą iškiliam Lietuvos menininkui.

Lietuvos konstitucija garantuoja pamatines žmogaus teises ir laisves – tarp jų žodžio ir kūrybos laisvę. Šios teisės garantuojamos visiems. Dabar susiklostė situacija, kai atskiri asmenys ir visuomeninės organizacijos bando panaudoti politinius valstybės svertus, siekdamos įtvirtinti savo nuomonės pranašumą. Pasitelkiami Seimo nariai, Seime veikianti taryba, siekiant sistemiškai susidoroti su neįtikusiu literatūros kūriniu ir autoriumi. Būtent šis situacijos politizavimas ir kelia nerimą. Kai metus kaltinimus Mariui Ivaškevičiui šmeižtu kreipiamasi ne į teismą, o į Seimo narius, siekiant politinio spaudimo, tai pakerta pačius demokratinės visuomenės pagrindus.

Gyvename jaunoje valstybėje, kuri išgyveno ne vieną okupaciją ir diktatūrinį režimą. Gerai žinome, ką reiškia cenzūra. Tai mūsų praeitis. Šiuo metu esame karo grėsmės akivaizdoje ir tuo bandoma pasinaudoti paskelbiant tam tikras temas neliečiamomis ir nediskutuotinomis. Tačiau kiekviena apribota laisvė mąstyti, reikšti savo nuomonę ir kurti stabdo mūsų visuomenės ir valstybės augimą, gebėjimą atsispirti grėsmėms – išorės ir vidaus. Tik laisvė šalies viduje garantuoja laisvę nuo išorės priešų ir nedraugų.

Vadovaujamės Europos vertybėmis, kurios neleidžia politikams primesti visuomenei sprendimų, kurie nepriklauso jų kompetencijoms. Ar menininkas nusipelnė aukščiausio valstybės apdovanojimo kultūros ir meno srityje, sprendžia ne politikai ir ne prokuratūra. Tikime, kad mūsų valstybė atlaikys šį laisvės ir demokratijos išbandymą.

 

Martynas Budraitis

Lietuvos nacionalinio dramos teatro generalinis direktorius

h5jangoveli245

h5jangoveli245 wrote 119597 posts

Post navigation


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>