Atėjus pavasariui vis aktualesnis tampa kapų tvarkymo klausimas. Pavasarį kapinės visuomet atrodo niūriai… Pakrypę kryžiai, sudžiuvusi žolė bei dumbančios naujos kapavietės. Iki Velykų dauguma žmonių stengiasi išvalyti kapus, kad laidojimo vieta atrodytų nepriekaištingai. Pritrūkote idėjų, kaip sutvarkyti kapavietę šį pavasarį? Šiame straipsnyje https://www.tylikalva.lt/ specialistai pateikiamos 4 kapų tvarkymo idėjos padės jums sutvarkyti kapus po žiemos.

  1. Ką daryti, jei kapavietė įdubo?

 Laikui bėgant naujos kapavietės įdumba. Atsižvelgiant į dabartines šiltas ir drėgnas žiemas, žemė neturi laiko įšalti, todėl kapavietė gali įdubti. Kapavietę išlyginti paprasta: tiesiog reikia užpilti žeme. Ją galite atsivežti patys arba paprašyti kapinių administracijos, kad šiam tikslui galėtų atgabenti žemės. Jei norite pasodinti gėlių, užpildykite viršutinį dirvožemio sluoksnį tam tinkama žeme.

 Būkite pasirengę tam, kad paprastai žemė kapavietėje įdumba per pirmuosius metus. Gali tekti vėl užpilti žeme (ir net daugiau nei vieną kartą).

Po žiemos kapavietės tvarkymas yra paprastas: surinkite šiukšles, jei vis dar turite vainikų, galite palikti tuos, kurie vis dar atrodo gerai arba išmesti. Vainikus galima išmesti praėjus 40 dienų.

  1. Kaip tvarkyti kapavietę, jei joje stovi paminklas?

Išravėkite žolę aplink kapavietę. Vietą aplink kapavietę galite apdirbti herbicidais, kad piktžolės neaugtų taip aktyviai.

Nuvalykite paminklą ir plyteles. Portretą galite valyti milteliais su cinku (jei jis yra išgraviruotas). Nuimkite apsaugines plėveles nuo vazų ar nuo paminklo (jei jos yra). Jei pasodinote medžius, nepamirškite jais rūpintis – nupjaustykite šakas tam, kad jos neužaugtų.

  1. Kaip tvarkyti šiukšles?

Šiukšlių nereikėtų palikti kapavietėje. Tai ne tik neatsakinga, bet ir necivilizuota, nes vėjas visas šiukšles sugrąžins į jūsų giminaičių kapus.

Kiekvienose kapinėse yra specialios vietos šiukšlių išmetimui. Kai važiuojate tvarkyti kapavietę, pasiimkite šiukšlių maišus, surinkite visas šiukšles ir palikite ten, kur jos turėtų būti.

  1. Kaip prižiūrėti kapavietę, kad ji būtų tvarkinga?

Dažniausiai pasitaikančios problemos yra piktžolės, sudžiuvusios gėlės bei nykstantys dažai. Visa tai nedaro kapavietės gražia.

Tam, kad kapavietė atrodytų tvarkinga, reikia įsirengti kokybišką paminklą. Medinis ar geležinis kryžius turėtų būti dažomas bent kartą per metus, kad jis neprarastų savo išvaizdos. Marmuro paminklai yra trumpalaikiai ir kaprizingi. Tuo tarpu granito paminklas yra patvarus bei daugelį metų išlaiko savo išvaizdą. Ir jei uždengsite kapavietę granito plokštėmis, jums nereikės sodinti gėlių, o laidojimo vieta visada atrodys tvarkinga.

Taip pat galite nusipirkti dirbtinę veją. Dirbtinės žolės kraštus galite sutvirtinti geležinėmis kniedėmis (galite pasigaminti patys iš storos vielos).

Taigi įsirengę dirbtinę žolę, turėsite visžalę veją, kuri nereikalauja ypatingos priežiūros. Piktžolės po tokia dirbtine žole augti negali, nes ji turi gumos pagrindą – viskas, kas gali patekti po ja, pavyzdžiui, piktžolės, išdžius. Vidutinis dirbtinės žolės garantinis laikotarpis yra 3 metai.

Jei gėlynas nelygus, galite užpilti smėlio sluoksniu, o ant viršaus – šiurkštaus žvyro sluoksniu. Jei norite išskirti kapavietę ir suteikti žalumos, galite kampuose pasodinti tujų. Tačiau tujoms reikia priežiūros – jums reikia sugebėti jas tinkamai prižiūrėti,  kad tujos augtų ir pasiektų norimą formą.

Kad aplink kapavietę ne taip smarkiai augtų piktžolės, galite naudoti herbicidus.

Taigi tam, kad po žiemos kapavietė būtų tvarkinga, pasirūpinkite, kad kapavietė neįdubtų, nuvalykite paminklą bei sutvarkykite šiukšles. Taip pat rekomenduotina įsirengti dirbtinę veją, nes po ja neauga piktžolės bei kapavietė atrodo prižiūrėta.