Vasarą nuo smarvės galėtų išgelbėti požeminiai konteineriai
 
Pranešimas žiniasklaidai
2013 m. gegužės 17 d.
Sušilus orams šiukšlių konteinerių aikštelių prieigose gyventojai vėl pradėjo užuosti nemalonius kvapus – atviruose konteineriuose paspartėja atliekų rūgimo procesas. Atliekų tvarkymo bendrovė „VSA Vilnius” teigia, kad nemalonių kvapų sostinėje ar kituose šalies miestuose būtų galima išvengti, jeigu savivaldybės priimtų sprendimus naudoti pusiau požeminius konteinerius, turinčius sandarius dangčius.
 
„Kiekvienais metais sušilus orams prisimenama iš konteinerių sklindančių kvapų problema. Dalyje vietų kvapai paaštrėja dėl to, kad taupoma ir per retai užsakomas atliekų išvežimas, kitose vietose šiukšles iš konteinerių išmėto asocialūs asmenys. Manome, kad ši problema turėtų būti iš esmės, priimant sprendimus savivaldybių lygiu. Problemą išspręstų sandarūs pusiau požeminiai konteineriai, tačiau trūksta savivaldybių iniciatyvos plėsti jų tinklą. Pavyzdžiu čia galime įvardinti Druskininkus, kurie jau prieš kelerius metus visam mieste įrengė pusiau požeminius suomiškus „Molok” konteinerius. Pusiau požeminius konteinerius diegti ketina ir konkursą ruošianti Klaipėdos miesto savivaldybė. Sostinėje, deja, ši sritis vis dar apleista”, – sakė „VSA Vilnius” direktorė Jurgita Petrauskienė.
 
„VSA Vilnius” atstovės teigimu, šiuo metu sostinėje yra įrengta tik apie 125 tokių konteinerių,  5 mikrorajonuose, ir tai padaryta privačių gyventojų bendrijų iniciatyva. „Situaciją apsunkina tai, kad Vilniuje nėra parengto detalaus plano, nėra suplanuota, kur tokios pusiau požeminių konteinerių aikštelės turėtų būti įrengiamos. Todėl dabar, norint įrengti pusiau požeminį konteinerį, tenka rengti statybų projektą, nes konteineris įkasamas į žemę. Toks biurokratizmas trukdo plėsti pusiau požeminių konteinerių tinklą sostinėje”, – įsitikinusi J. Petrauskienė.
 
Pusiau požeminiai konteineriai pasižymi tuo, kad visos šiukšlės yra laikomos 5 kub. metrų tūrio maiše po žeme, o virš žemės kyšo tik apie metro aukščio cilindras su sandariu dangčiu. Didesnę higieną užtikrina ne tik sandarus dangtis, bet ir tai, jog šiukšlės, būdamos žemėje, išlieka vėsioje aplinkoje, todėl vasarą rūgimo procesas lėtesnis, o žiemą šiukšlės neprišąla prie konteinerio šono. Be to, šiukšlių neišdarko vėjai, gyvūnai ar asocialūs asmenys.
 
Kadangi atliekos kaupiamos po žeme, konteinerių aikštelės gali būti mažesnės. Tokius konteinerius aptarnauja šiukšliavežė su specialiu kranu, kuri gali ištuštinti konteinerį sustojusi per 8-10 metrų atstumą nuo jo. Tai itin patogu daugiabučių kiemuose, kur erdvės ir privažiavimas riboti, tad atsiranda daugiau vietos statyti automobilius.
 
„VSA Vilnius” skaičiuoja, kad dėl didelio tūrio, šiukšlės pusiau požeminiuose konteineriuose natūraliai suslegia, jie užpildomi lėčiau ir dėl to jų aptarnavimo išlaidos yra apie 15-20 proc. mažesnės. „Praktika rodo, kad paprastai mūsų diegiami pusiau požeminiai „Molok” konteineriai atsiperka per maždaug 2 metus”, – sakė J. Petrauskienė.
 
Jos teigimu, kai kuriose šalyse naudojami ir pilnai požeminiai konteineriai, tačiau Lietuvoje jie nebūtų efektyvus sprendimas, mat žiemą, iškritus sniegui, gyventojams būtų nepatogu kaskart nukasti sniegą nuo konteinerių dangčių.
 
Daugiau informacijos:
Žilvinas Bružas
„Integrity PR” vyr. projektų vadovas
Tel. (5) 268 5135
Mob. tel. 8 682 44074
El. paštas zilvinas@integrity.lt
 
Apie UAB „VSA Vilnius”
Bendrovė „VSA Vilnius” – viena didžiausių atliekų surinkimo ir tvarkymo paslaugas teikiančių įmonių Lietuvoje. Bendrovė atliekų tvarkymo veiklą vykdo nuo 1945 metų, o iš valstybinės tapo privačia bendrove 2004-aisiais.  Bendrovė savo paslaugas daugiausia siūlo ir teikia Vilniaus miesto ir jo rajono gyventojams bei šioje teritorijoje veikiančioms įmonėms ir organizacijoms. Šiuo metu Vilniaus mieste bendrovė užima apie 34 porc. atliekš tvarkymo rinkos.
„VSA Vilnius”  yra skaidraus verslo iniciatyvos „Baltoji banga” narė.