V. Gailius: “Valstybės saugumo departamentas griauna teisinės valstybės pamatus Lietuvoje”
 
 
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NARYS
VITALIJUS GAILIUS
 
Gedimino pr. 53,  01109 Vilnius     Tel. (8 5)  2 39 6640     Faks. (8 5) 2 39 6348     El. p.  vitalijus.gailius@lrs.lt   
_________________________________________________________________________________________________________
Pranešimas spaudai                   2013 05 16
Nauji Valstybės saugumo departamento (VSD) veiksmai rodo, kad ši institucija šluostosi kojas į LR Konstituciją ir joje įtvirtintas nuostatas, kad teismai Lietuvoje yra nepriklausomi ir valdžios institucijų kišimasis į teisėjo ar teismo veiklą yra draudžiamas, – sako Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Vitalijus Gailius.
 
Seimo narį pasiekė informacija apie 2013 metų gegužės 9 dieną VSD generalinio direktoriaus Gedimino Grinos pasirašytą ir išsiųstą raštą-kreipimąsi, kuris buvo adresuotas LR Prezidentės Nacionalinio saugumo grupės vyriausiajam patarėjui Jonui Markevičiui, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, Nacionalinei teismų administracijai ir Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) pirmininkui.
 
Šiame kreipimesi prašoma daryti poveikį dėl konkrečios LVAT apeliacine tvarka nagrinėjamos bylos, kurioje VSD ir kitos institucijos yra pripažintos atsakovėmis dėl V. Gailiaus bei kitų asmenų atžvilgiu VSD atliktų neteisėtų veiksmų.
 
„VSD išsiųstame rašte į Prezidentūrą ir Seimą rašoma, cituoju: „Prašome Jūsų tarpininkauti dėl sąlygų sudarymo VSD vykdyti teismo nutartį”. Atkreipiu dėmesį – VSD vadovas prašo tarpininkauti, t.y. prašo Prezidentūros ir Seimo narių daryti poveikį perduodant Vyriausiajam administraciniam teismui su byla susijusius įslaptintus dokumentus. Tai parodo, kad VSD ir toliau žaidžia savo žaidimus, kurie greičiausiai yra už pagrindinio šalies įstatymo ribų”, – šiandien Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė V. Gailius.
 
Negana to, kad VSD oficialiai kreipėsi į kitas valstybės institucijas, visiškai nesusijusias su byla, dėl tarpininkavimo perduodant įslaptintus duomenis, prie VSD vadovo G. Grinos kreipimosi rašto buvo pridėta visa LVAT nagrinėtos bylos nutartis.
 
„Šios bylos turinio VSD negalėjo ir neturėjo atskleisti. Tokiu būdu, pažeidžiant įstatymus, su byla nesusijusiems tretiesiems asmenims buvo neteisėtai išplatinti uždaro teismo posėdžio metu surinkti duomenys, kurie neturėjo būti paviešinti. Be to, išsiųstoje bylos medžiagoje atskleisti ir kiti įstatymu saugomi asmens duomenys”, –  sakė V. Gailius.
 
Tokius VSD veiksmus V. Gailius vertina kaip atvirą pasityčiojimą iš teisingumo vykdymo Lietuvoje ir teisinės valstybės pagrindų griovimą.
 
„Šie VSD vadovų veiksmai parodo, kad jie vis dar jaučiasi nebaudžiami ir nekontroliuojami bei vadovaujasi, mano nuomone, nusikalstamoms struktūroms labiau būdingais veikimo modeliais, kai tikima, kad per tarpininkus galima daryti įtaką nepriklausomiems teismams”, – sakė V. Gailius.
 
Daugiau informacijos:
Vitalijus Gailius, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas
Tel. 86 98 42 681
vitalijus.gailius@lrs.lt