Ūkio ministrė Birutė Vėsaitė: Didžiuojuosi lietuvių verslumu ir ambicijomis Kazachstane
Pranešimas žiniasklaidai
2013-05-22
 
Ūkio ministrė Birutė Vėsaitė: Didžiuojuosi lietuvių verslumu ir ambicijomis Kazachstane.
Ūkio ministerija rėmė ir rems lietuvių pastangas įsitvirtinti užsienio rinkose
 
Š. m. gegužės 22-23 dienomis ūkio ministrė Birutė Vėsaitė kartu su Lietuvos verslo ir valstybės institucijų atstovais dalyvauja įvairiuose teminiuose VI Astanos (Kazachstanas) ekonomikos forumo renginiuose. Vizito metu taip pat yra suplanuoti ūkio ministrės susitikimai su Ekonomikos ir biudžeto planavimo ministru Y. Dossayevu ir Pramonės ir naujųjų technologijų ministru A. Issekeshevu, Regioninio vystymo ministru, vicepremjeru B. Sagintaevu ir Samruk-Kazynos nacionalinės gerovės fondo valdybos pirmininku U. Shukeevu.
 
Pasak ministrės, ilgalaikiai dvišaliai santykiai tarp Lietuvos ir Kazachstano pagaliau įgavo svarbų postūmį – pasirašyta Lietuvos ir Kazachstano verslininkų investicinė sutartis.
 
„Ir apskritai oficialioje Lietuvos delegacijoje dalyvaujančių įmonių atstovai turi ypač geras galimybes pristatyti savo paslaugas Kazachstano verslo ir valstybės institucijų atstovams, ekonomikos forumo metu susitikti ir užmegzti verslo santykius su potencialiais eksporto partneriais”, – sakė B. Vėsaitė, delegacijos vadovė.
 
„Daugelis lietuvių nori plėtoti verslą Kazachstane, sėdėdami Lietuvoje. Bet šioje šalyje nėra įprasta atsakinėti į pasiūlymus, čia reikia bendrauti. Nežinau nė vienos sėkmingai šioje šalyje dirbančios lietuvių įmonės, kurios vadovai valdytų verslą per atstumą”, – sakė  Lietuvos ambasadorius Kazachstane Rokas Bernotas.
 
Ekonomikos forume dalyvaujantys Lietuvos verslininkai sako, kad Kazachstanas yra išskirtinė šalis, kurioje ypač svarbi mūsų šalies aukštų valstybės politikų pagalba mezgant kontaktus ir ieškant rinkos lietuviškai produkcijai ar siūlomoms paslaugoms.
 
„Kazachstaną vertiname kaip labai perspektyvią šalį, o valdžios atstovų dalyvavimas šiame forume mūsų verslininkams suteikia tam tikrą pranašumą ir padeda suformuoti teigiamą požiūrį. Paprastai susipažinti ir organizuoti pirminius susitikimus užtrunka kelis mėnesius, o dalyvaujant kartu su oficialia delegacija mums tai pavyko padaryti per labai trumpą laiką. Mes tikrai vertiname valdžios institucijų palaikymą, kuris yra labai svarbus ir būtinas einant į Azijos rinkas”, – sakė Tomas Milaknis, „Alnos” grupės generalinis direktorius.
 
Antradienį Astanoje ūkio ministrė ir Kazachstano Respublikos finansų ministerijos atsakingoji sekretorė Natalija Koržova pasirašė prekybinio ir ekonominio bendradarbiavimo protokolą. Buvo aptartos įvairios ekonominio bendradarbiavimo sritys, tokios kaip transportas, turizmas, standartizacija, informacinės technologijos, švietimas, mokslas ir technologijos, sveikatos apsauga, žemės ūkis, pramonė, muitinės tarnybos ir kitos galimos verslo bendradarbiavimo sritys.
 
„Rūpintis Lietuvos verslininkų interesais nėra tik užsienio šalių ambasadorių ir komercijos atašė darbas. Tai taip pat yra ir mano, kaip ūkio ministrės, pareiga – pritraukti į Lietuvą užsienio investicijų ir padėti eksportuotojams. Didžiuojuosi lietuvių verslumu ir ambicijomis Kazachstane. Ūkio ministerija rėmė ir rems lietuvių pastangas įsitvirtinti kylančiose užsienio rinkose”, – sakė ūkio ministrė.
 
Statistikos departamento duomenimis, 2012 m. iš 190 Lietuvos prekybos partnerių Kazachstanas pagal prekybos apimtį užėmė 20, pagal eksportą – 16, pagal importą – 22 vietą. Pirmąjį šių metų ketvirtį – atitinkamai 22, 19 ir 26 vietas.
 
2012 m. prekybos apimtis, palyginti su 2011 m., išaugo 26 proc. ir sudarė 1 630 mln. Lt. Prekių eksportas iš Lietuvos į Kazachstaną išaugo 9 proc. ir sudarė 1 195 mln. Lt, o importas iš Kazachstano išaugo daugiau kaip du kartus ir sudarė 438 mln. Lt.
 
Pirmąjį šių metų mėnesį, palyginti su 2012 m. tuo pačiu laikotarpiu, prekybos apimtis  sumažėjo 9 proc. ir sudarė 328 mln. Lt. Tuo pačiu laikotarpiu prekių eksportas padidėjo 22 proc. ir sudarė 259 mln. Lt, o importas sumažėjo 53,5 proc. ir sudarė 69 mln. Lt.
 
Statistikos departamento duomenimis, Kazachstanas 2012 m. gruodžio 31 dieną užėmė  77 vietą pagal tiesioginių užsienio investicijų  Lietuvoje dydį. Tiesioginės investicijos Lietuvoje 2012 m. gruodžio 31 d. sudarė  41 163,35 mln. Lt  (8,1 proc. daugiau nei 2011 m. tuo pačiu laikotarpiu),  iš jų tiesioginės Kazachstano  investicijos –  0,22 mln. Lt. Tai sudaro 0,0005 proc. visų tiesioginių užsienio investicijų Lietuvoje.
 
Tiesioginės Lietuvos investicijos užsienyje 2012 m. gruodžio 31 dieną sudarė 6 569,10 mln. Lt (18,4 proc. daugiau nei 2011 m. tuo pačiu laikotarpiu). Tiesioginės Lietuvos investicijos Kazachstane 2012 m. gruodžio 31 dieną sudarė 1,06 mln. Lt. Tai sudaro 0,016 proc. visų tiesioginių Lietuvos investicijų užsienyje. Kazachstanas užėmė 33 vietą pagal tiesioginių Lietuvos investicijų užsienyje dydį.
 
 
 
Daugiau informacijos:
Jūratė Antanaitytė-Voldemarienė
Ūkio ministro patarėja
Tel. 8 706 63 211, mob. 8 611 33 792
El. paštas jurate.voldemariene@ukmin.lt