UAB „TORPOL Baltija” už nesąžiningą komercinę veiklą skirta 69000 litų bauda
2013-05-22
UAB „TORPOL Baltija” už nesąžiningą komercinę veiklą skirta 69000 litų bauda
 
                 Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, išnagrinėjusi bylą dėl UAB „TORPOL Baltija” Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo pažeidimo, skyrė bendrovei 69000 litų baudą.
Tyrimas dėl galimo pažeidimo buvo pradėtas gavus 19 – kos vyresnio nuo 63 metų iki 83 metų amžiaus vartotojų prašymus, kuriuose jie skundėsi UAB „TORPOL Baltija” veiksmais. Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos vykdyto tyrimo metu dėl šios bendrovės galimai nesąžiningos veiklos kreipėsi dar per 20 vartotojų.
Vartotojai teigė, kad UAB „TORPOL Baltija” atstovai ne prekybai skirtose patalpose vykusių pristatymų metu reklamavo prekes – komplektą, kurį sudaro čiužinys su jame įmontuotais biomagnetais, pagalvė, antklodė ir kėdės užtiesalas – nurodydami, kad šie produktai pasižymi gydomosiomis savybėmis. Pavyzdžiui, bendrovės atstovai įtikinėjo, kad čiužinyje „Biorezonans Blue” esantys biomagnetai reguliuoja kraujospūdį, gerina deguonies apytaką organizme, stabdo senėjimo procesus, neleidžia atsirasti navikinėms ligoms, gerina ląstelių funkciją bei kraujo apytaką, gydo lėtinį stresą, mažina raumenų bei sąnarių skausmus ir pan. Pasak besikreipusių į Tarnybą vartotojų, kurių dauguma dėl savo amžiaus jautė vienokius ar kitokius negalavimus, patikėję, kad šie gaminiai turi gydomųjų savybių bei suvilioti bendrovės darbuotojų pažadais pristatymų metu suteikti prekėms nuolaidas, sudarė sutartis dėl reklamuojamų produktų įsigijimo. Nors dauguma vartotojų prieš sutarties sudarymą informuodavo apie savo sveikatos sutrikimus, tačiau UAB „TORPOL Baltija” atstovai nurodydavo, kad gaminys tinka visiems, nepriklausomai nuo lyties, amžiaus, negalavimo pobūdžio, persirgtų ligų. Be to, vartotojai skundėsi, kad įsigiję čiužinius negaudavo išsamios jų naudojimo instrukcijos.
Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai pateiktuose prašymuose vartotojai nurodė, kad pradėjus naudotis iš UAB „TORPOL Baltija” įsigytais produktais pajuto sveikatos pablogėjimą. Vartotojai teigė, kad nusprendus nutraukti sudarytas sutartis, bendrovė nereagavo į vartotojų pranešimus, neteikė informacijos ir paskambinus telefonu.
UAB „TORPOL Baltija” čiužinių, priskirtų medicininių prietaisų kategorijai, atitiktį teisės aktų reikalavimams nagrinėjo Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Ši institucija nustatė, kad čiužinio aprašyme aiškiai neapibūdinama šio gaminio paskirtis, nepateikiama informacija apie galimą šalutinį poveikį sveikatai, nenurodoma, kad taikant magnetinio lauko terapiją turi būti konsultuojamasi su gydytoju. Savo išvadose Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba taip pat konstatavo, kad nėra pateikta aiškių įrodymų apie šių čiužinių su magnetais teigiamą gydomąjį poveikį.
Priimdama nutarimą už Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo pažeidimą skirti UAB „TORPOL Baltija” 69000 litų baudą, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba atsižvelgė į pažeidimo pakartotinumą, nes 2012 metų birželio 1 d. už minėto įstatymo pažeidimą bendrovei jau buvo skirta 7000 litų bauda.
 
Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo 13 straipsnio 1 dalis nustato, kad už nesąžiningą komercinę veiklą komercinės veiklos subjektams Tarnyba pagal savo kompetenciją gali skirti nuo vieno tūkstančio iki trisdešimties tūkstančių litų baudą, jeigu ši bauda neviršija 3 procentų komercinės veiklos subjekto metinių pajamų praėjusiais finansiniais metais. Tais atvejais, kai pažeidimai buvo padaryti atsakomybę sunkinančiomis aplinkybėmis, komercinės veiklos subjektams gali būti skiriama didesnė, iki vieno šimto dvidešimties tūkstančių litų, bauda, jeigu ši bauda neviršija 3 procentų komercinės veiklos subjekto metinių pajamų praėjusiais finansiniais metais.