Teisėjų taryba: kai kuriais atvejais liudytojų bei nukentėjusiųjų atvykimas į teismą turi būti apmokamas avansu
 
PRANEŠIMAS SPAUDAI
 
Vilnius
2013-05-14
 
Teisėjų taryba: kai kuriais atvejais liudytojų bei nukentėjusiųjų atvykimas į teismą turi būti apmokamas avansu
 
Teisėjų taryba, ieškodama būdų spartinti bylų nagrinėjimą teismuose ir išvengti proceso vilkinimo atvejų, siūlo įtvirtinti teisę teismams avansu apmokėti sunkioje materialinėje padėtyje esančių liudytojų ir nukentėjusiųjų proceso išlaidas, susijusias su jų atvykimu į teismo posėdžius.
 
Šiuo metu galiojantys teisės aktai nustato, kad liudytojams, nukentėjusiesiems, ekspertams, specialistams ir vertėjams, vykstantiems į teismą, patirtos išlaidos (kelionės, gyvenamosios patalpos nuomos, darbo užmokesčio kompensacija, dienpinigiai) apmokamos tik atlikus savo pareigas pagal  išlaidas įrodančius dokumentus.
 
トDažnai  liudytojai  ir nukentėjusieji, gavę šaukimus atvykti į teismo posėdžius kituose miestuose,  į juos neatvyksta, nes neturi kelionei reikalingų lėšų. Tokie asmenys prašo teismo iš anksto padengti būsimas atvykimo į teismą išlaidas, tačiau kol kas tokios galimybės teisės aktai nenumato”, – situaciją komentuoja Nacionalinės teismų administracijos direktoriaus pavaduotoja Reda Molienė.  
 
Liudytojams ir nukentėjusiesiems, kurie pripažinti esantys sunkioje materialinėje padėtyje, dalies proceso išlaidų apmokėjimas avansu padėtų užtikrinti proceso dalyvių dalyvavimą teismo posėdžiuose. Siekiant garantuoti, kad avansu mokami pinigai bus panaudoti tikslingai, siūloma numatyti galimybę už kelionę atsiskaityti tiesiogiai vežėjams.
 
Su šiuo siūlymu Teisėjų taryba kreipėsi į Teisingumo ministeriją, kuri atsakinga už teisės aktų, reglamentuojančių proceso išlaidų atlyginimo tvarką, rengimą.
 
Cituojant ar kitaip naudojant pranešimo medžiagą, nurodykite šaltinį.
 
Nacionalinės teismų administracijos
Komunikacijos skyrius
Tel. (8 5)  251 4120
El. p. komunikacija@teismai.lt