Seimo nario V. Juozapaičio pranešimas: “Etnokultūriniai renginiai Vilniuje žlugs ar klestės?”
 
2013 m. gegužės 23 d. pranešimas VIR
 
Tokia tema šiandien Seime vyko Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos, Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto nario prof. Vytauto Juozapaičio spaudos konferencija, kurioje dalyvavo ir kita šio komiteto narė Rima Baškienė, taip pat Vilniaus savivaldybės tarybos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys prof. Povilas Tamošauskas, Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė Dalia Urbanavičienė bei Lietuvos liaudies kultūros centro folkloro poskyrio vadovė Jūratė Šemetaitė. Šią spaudos konferenciją paskatino surengti žinia apie tai, kad šiandien prasidėjusio tarptautinio etninės kultūros festivalio トSkamba skamba kankliai” neremia Vilniaus savivaldybė. Kultūros ministerija jam yra skyrusi 100 tūkst. litų su sąlyga, kad tokią pačią finansinę paramą skirs ir Vilniaus m. savivaldybė, o ši yra skyrusi tik 20 tūkst. litų, bet kol kas ir šių lėšų organizatoriai nėra matę. (Pagal išgales festivalį remia keturi Europos Parlamento nariai, tarp jų – Radvilė Morkūnaitė Mikulėnienė ir Algirdas Saudargas.) Šį skandalingą faktą praėjusią savaitę iškėlė Vilniaus savivaldybės tarybos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Rasa Baškienė, kurią kreipimusi į kultūros ministrą parėmė Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma.
Pradėdamas spaudos konferenciją V. Juozapaitis kalbėjo apie tai, kad šis unikalus festivalis Lietuvos sostinėje vyksta jau 41-ąjį kartą ir reprezentuoja ne tik šį miestą, bet ir visą valstybę, ir išreiškė susirūpinimą, kad šiemet renginys, sutraukiantis etninių kolektyvų iš viso pasaulio, savivaldybės yra ignoruojamas. トTai viena iš tų tradicijų, kurių pagrindu mes teigiame, kad Lietuva yra ne tik demokratiška, moderni valstybė, bet ir kultūringa, neatsiejanti savo ryšio su etnokultūra, tai yra, su savo šaknimis, – sakė V. Juozapaitis. – Tai pamatinė vertybė, į kurią pasikėsinimas gali kainuoti labai skaudžiai, o ženklų, kad taip yra ir kad taip gali būti, rodosi vis daugiau ir daugiau. Pagrindinis klausimas rengiant tokius festivalius yra finansavimas, ir, kaip bebūtų keista, Vilniaus miestas, savivaldybės taryba arba administracijos vadovai 2013 m., kuomet Lietuva perima pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai, deja, neranda lėšų, tiesiog ignoruoja šį svarbų kultūrinį ir meninės vertės renginį. Yra ženklų, kad nefinansavimas yra ne tik finansinių problemų pasekmė, bet ir sąmoningas tam tikrų politinių gairių vykdymas”.
Vilniaus savivaldybės tarybos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys prof. Povilas Tamošauskas apie kultūros politiką Vilniuje papasakojo detaliau. トŠiandien turėtume kalbėti apie šią gražią šventę, apie jos turinį, formas ir plėtotę, tačiau turime kalbėti apie finansavimą, – sakė Tarybos narys. – Šiemet, kai pirmininkaujame Europos Sąjungos Tarybai ir yra proga parodyti Vilnių bei tikrąsias mūsų etninės kultūros šaknis, pirmą kartą sumažintas finansavimas visoms kultūros programoms. Dar daugiau – neatsiskaityta už kultūros programas už visus praėjusius metus”.
P. Tamošauskas pranešė, kad praėjusiais metais minėtam festivaliui トSkamba skamba kankliai” buvo numatyta 60 tūkst. litų, šiemet numatyta tik 20 tūkst. Panašiai atsitiko ir su Kaziuko muge, kuri Vilniuje vyksta keli šimtai metų, ir su kitais kultūros renginiais – lėšos yra sumažintos arba iš viso neskirtos. Pranešėjas, keldamas klausimą, kur šie pinigai yra dedami, atkreipė dėmesį į tai, kad didėja finansavimas galimai vienos savivaldybės koalicijos partijos stumiamiems projektams, pvz.: Vilniuje vykusioms Varšuvos dienoms buvo skirta daugiau kaip 40 tūkst. litų; atsakomajam vizitui į Varšuvą taip pat reikės ne mažiau; 80 tūkst. numatyta išvykai į Kelcus, susigiminiavusiųjų miestą; skirtos lėšos ir išvykai į Gdansko mugę; į Krokuvą… ir kt. Tarybos narys sako, kad netolygiai skirstomos lėšos ir meno kolektyvams, kad jų daugiau gauna būtent Lietuvos lenkų rinkimų akcijos remiami kolektyvai, ir išreiškė susirūpinimą, kad tokiam šališkam lėšų skirstymui gali turėti įtakos tai, kad vicemeras, Vilniuje atsakingas už kultūrą, yra Lietuvos lenkų rinkimų akcijos partijos atstovas. Tuo tarpu lietuviškoji etnokultūra yra skriaudžiama, turint mintyje ir tai, kad į Vilniuje vykstančius renginius atvyksta meno kolektyvai iš visos Lietuvos. Vilniaus meras A. Zuokas tokią padėtį toleruoja, pats stumdamas tokius projektus kaip Gugenheimo muziejus ir kiti, kurie pjauna lietuviškos kultūros šaknis ir gramzdina sostinę į milijardines skolas.
Seimo narė Rima Baškienė padėkojo bendrapavardei – Vilniaus savivaldybės tarybos narei Rasai Baškienei už iniciatyvą ginti lietuviškąją kultūrą propaguojantį festivalį トSkamba skamba kankliai” ir pareiškė, kad negalima taupyti kultūros sąskaita.
Daugiau faktų ir argumentų apie tai, kaip Vilniuje ignoruojama unikali lietuviškoji etnokultūra, kuria žavisi visas pasaulis, pateikė etnokultūros srities atstovės.
Seimo nariai pareiškė šį netoleruotiną faktą svarstysiantys Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete.
 
Kontaktams:
Seimo TS-LKD frakcijos narys
Vytautas Juozapaitis
Tel. 8 698 42 146
Vytautas.Juozapaitis@lrs.lt