Seimo narės R. Juknevičienės pranešimas
 
2013 m. gegužės 23 d. pranešimas VIR
 
Seimo narės R. Juknevičienės pranešimas: “2008 m. tuometiniam ministrui Juozui Olekui panaikinus šaukimą, reikėjo skubiai spręsti, ką daryti su dirbtinai išpūsta Karo prievolės administravimo tarnybos struktūra”
 
Vakar, gegužės 22 dieną, LRT televizijos laidoje トPanorama” buvo parodytas reportažas, o kitos žiniasklaidos priemonės išplatino pranešimus apie teismo sprendimu sugrąžintus karius, kurie buvo atleisti iš tarnybos, pertvarkant Karo prievolės administravimo tarnybą. Reportažas nustebino vienpusiškumu, nes jame nebuvo jokios informacijos apie tai, kodėl buvo atliekama Karo administravimo prievolės reforma, t.y., kodėl ši tarnyba buvo panaikinta.
Buvusi krašto apsaugos ministrė, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Rasa Juknevičienė primena, kad 2008 metais tuometiniam ministrui Juozui Olekui panaikinus šaukimą, buvo palikta didžiulė, dirbtinai išpūsta 18 mln. litų per metus kainuojanti Karo prievolės administravimo tarnybos (KPAT) struktūra su 265 tiek civilių, tiek kariškių etatų.
トNet ir sugrąžinus šaukimą, ši struktūra būtų aiškiai per didelė. Akivaizdu, kad Juozo Oleko priimtas sprendimas buvo neparuoštas, priešrinkiminis, nes nebuvo parengtas joks planas, kaip funkcionuos sistema, panaikinus šaukimą”, –  sako R. Juknevičienė.
Pasak parlamentarės, parengus planą, buvo nutarta KPAT panaikinti, o karo prievolės administravimo funkciją perduoti savanorių pajėgoms, kurios panašų darbą, kviečiant savanorius, ir taip jau atlikdavo. Šiandien jau galima įvertinti šio pokyčio rezultatus – vietoje 265 žmonių, tas pačias funkcijas atlieka tik apie 50, o Krašto apsaugos sistema sutaupė mažiausiai 16 mln. litų.
Kitas klausimas yra atleistųjų karių kreipimaisi į teismus. Iš viso į teismą kreipėsi 17 atleistųjų, 13 bylų laimėjo Krašto apsaugos ministerija, 2 pralaimėjo, dviejose bylinėjimasis dar nėra pasibaigęs. Iš teismų sprendimų paaiškėjo, kad KPAT reformą vykdęs pulkininkas leitenantas Aleksandras Kucharevas padarė klaidų, neteisingai taikydamas ministro nustatytą tvarką. Joje buvo nurodyta, kokius kriterijus atitinkantys kariai turi pirmenybę likti dirbti sistemoje.
トVertindama pulkininko leitenanto A. Kucharevo darbą, dar 2012 metų rudenį nusprendžiau atsižvelgti į kariuomenės vado rekomendaciją ir nepratęsiau su juo sutarties. Tačiau jau pirmosiomis savo darbo dienomis ministras J. Olekas atšaukė šį mano įsakymą ir pratęsė sutartį su plkn. ltn. A. Kucharevu, – teigė buvusi krašto apsaugos ministrė ir iškėlė klausimą: – ministras J. Olekas, užuot reiškęs nenuoširdų susirūpinimą dėl įvykusių teismų, turėtų paaiškinti visuomenei, kodėl, skubotai ir nepasiruošus sustabdęs šaukimą, paliko neefektyviai veikiančią, brangiai kainuojančią Karo prievolės administravimo tarnybą, kodėl sugrąžino į tarnybą akivaizdžias klaidas dariusį ir ministro nustatytos tvarkos, reformuojant KPAT sistemą, nesilaikiusį karininką”.
 
Kontaktams:
Seimo narė Rasa Juknevičienė
Tel. (8 5) 239 6711
Rasa.Juknevičien@lrs.lt