Prieš privačias gydymo įstaigas nukreipti V. Andriukaičio planai atsitrenkė į Konstitucinio Teismo sieną
 
Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Andriukaičio sumanymas iš Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos eliminuoti privačias gydymo įstaigas nesulaukė Konstitucinio Teismo (KT) palaikymo. Teismas konstatavo, kad Lietuvoje įtvirtintas modelis, pagal kurį sveikatos priežiūros  paslaugos,  apmokamos iš Privalomojo  sveikatos draudimo fondo, gali būti teikiamos tiek valstybės ir savivaldybių  įstaigų ir  įmonių,  tiek privačių įstaigų ir įmonių, sudariusių sutartis su  Valstybine ar teritorinėmis ligonių kasomis, neprieštarauja Konstitucijai.
 
KT pripažino, kad  Sveikatos sistemos įstatyme įtvirtintas mišrus Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos finansavimo modelis, pagal  kurį sveikatos  priežiūros  paslaugos, teikiamos tiek valstybės ir savivaldybių  įstaigų bei įmonių, tiek privačių  įstaigų bei įmonių, sudariusių sutartis su Valstybine ar teritorinėmis ligonių kasomis, yra apmokamos iš skirtingų šaltinių, neprieštarauja Lietuvos Konstitucijai.
 
„Tikimės, kad po šio Konstitucinio Teismo nutarties baigsis bet kokios diskusijos dėl piliečių teisės laisvai rinktis sveikatos gydymo įstaigas ir gauti iš ligonių kasų kompensacijas už paslaugas. Konstitucinio Teismo sprendimas yra didelė pergalė gydytojų bendruomenei, pacientams ir visai Lietuvos sveikatos sistemai“, – sako Laimutis Paškevičius, Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos prezidentas.
 
Savo nutarime KT taip pat citavo ankstesnį savo nutarimą, kuriame teigiama, kad Lietuvos ūkis yra grindžiamas privačios nuosavybės teise, asmens ūkinės veiklos laisve ir iniciatyva. Konstitucinis Teismas yra konstatavęs, kad  valstybės priedermė remti privačia nuosavybės teise pagrįstas   visuomenei naudingas ūkines pastangas ir iniciatyvas yra viena pagrindinių šalies ūkio reguliavimo taisyklių.
 
Nutarime taip pat teigiama, kad pagal Konstituciją įstatymų leidėjas turi įgaliojimus nustatyti ir tai, kad  už tam tikras sveikatos priežiūros paslaugas turi būti atsiskaitoma iš privačių finansavimo šaltinių, pavyzdžiui, iš savanoriškojo sveikatos draudimo fondų lėšų, tiesioginiais pačių asmenų mokėjimais ir kt.
 
Kontaktai:
Sergejus Tichomirovas
Tel. 867184621
sergejus@maniac.lt