Nuvilnijo „Sveikatą stiprinančių mokyklų banga per Lietuvą” renginiai
 
Nuvilnijo „Sveikatą stiprinančių mokyklų banga per Lietuvą” renginiai
 
Šalies sveikatą stiprinančios mokyklos, minėdamos Lietuvos prisijungimo prie Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo 20-ąsias metines, organizavo nacionalinį renginį „Sveikatą stiprinančių mokyklų banga per Lietuvą”. Šiam renginiui pritarė ir Lietuvos Respublikos Seimas, įtraukęs jį į Sveikatingumo metų programą.
Renginio organizatoriai – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, šalies savivaldybės.
Renginiu buvo siekiama propaguoti sveikatą stiprinančių mokyklų idėjas kaip sveikatos stiprinimo veiklos mokykloje organizavimo pavyzdį; pristatyti savivaldybių bendruomenėms sveikatą stiprinančių mokyklų gerąją patirtį; pagerbti sveikatinimo veikloje pasižymėjusius sveikatą stiprinančių mokyklų bendruomenių narius.
Renginys apėmė 44 savivaldybes, per 400 įvairių mokyklų, tarp jų ir mokyklas, nepriklausančias sveikatą stiprinančių mokyklų tinklui.
Informaciją apie renginį iš savivaldybių dar renkame. Tačiau teigiami nacionalinio renginio „Sveikatą stiprinančių mokyklų banga per Lietuvą”  rezultatai – sveikatą stiprinančių mokyklų idėjų gyvybingumo įrodymai, gerosios patirties pristatymų įvairovė, mokyklų ir savivaldybių bendruomenių dalyvavimo mąstai, geros nuotaikos užtaisas – akivaizdūs.
Bangos renginiai, prasidėję jau balandžio 3 d., tęsėsi visą balandžio mėnesį. Jie nuvilnijo per visą šalį nuo Baltijos krantų – Klaipėdos, Palangos ir Šilutės – iki Aukštaitijos – Anykščių ir Ukmergės, pasiekė Visaginą, Zarasus ir Ignaliną, sujudino Akmenės, Pasvalio, Alytaus, Vilkaviškio, Šakių ir kitas bendruomenes.
Savivaldybių centruose, miestų ir miestelių aikštėse ir parkuose eisenomis su plakatais ir pačių pasigamintais kojūkais, dainomis ir masiniais šokiais, akcijomis ir parodomis, varžybomis ir piešinių konkursais renginio dalyviai kvietė sveikai gyventi sostinės, Kauno, Šiaulių ir Panevėžio,  Joniškio, Pabradės, Gruzdžių, Neveronių, Balninkų ir daug kitų bendruomenių.
Vieni pirmųjų šalyje dar pūgai siaučiant 250 renginio dalyvių iš Utenos, pasipuošę vienodais marškinėliais, įveikė 7 km atstumą, vaišinosi šauliška koše ir arbata, dalyvavo kūrybinėse veiklose. Jiems talkino 9-osios kuopos jaunieji šauliai.
Vilniuje, prie Baltojo tilto, renginio stebėtojai ir praeiviai turėjo galimybę sveikatą stiprinančių mokyklų gerąją patirtį išvysti ant Baltojo tilto turėklų pakabintuose stenduose. Gerą nuotaiką ir pavasarinį veržlumą priminė ir žinią apie sveikatą stiprinančias mokyklas skleidė mažųjų renginio dalyvių dalinami vėjo malūnėliai. Biržuose nešini spalvotais plakatais, vėliavomis, simbolizuojančiomis sveikatingumą, balionais, pilnais krepšiais obuolių ar obuolių sūrio, termosais su žolelių arbata ar obuolių sultimis, akcijos dalyviai apkeliavo visą miestelį, apsilankydami čia veikiančiose įmonėse, įstaigose, organizacijose, pas verslininkus ir ūkininkus, nepamiršo ir O. Milienės senelių globos namų gyventojų bei vaikų darželio vaikučių. Kelmėje organizuota rajono bendrojo ugdymo mokyklų 7-10 klasių mokinių konferencija ,,Kuriu sveiką mokyklą”, aitvarų leidimo šventė. Radviliškio rajone vyko mokinių konferencija ,,Kas padės man sveikam užaugti?”. Vilkaviškyje organizuotas masinis bėgimas miesto gatvėmis. Alytaus lopšelio-darželio vyresniųjų grupių vaikai į Rotušės aikštę atvyko nešini balionais, taip prisistatydami miesto visuomenei, kad jie ugdomi sveikatą stiprinančioje mokykloje, ir tarsi ragindami – MOKYKIMĖS GYVENTI SVEIKAI! Kaišiadoryse į vieną renginį suėjo, įdomiai bendravo ir darželinukai, ir Trečiojo amžiaus universiteto studentai.
Tai tik keli pavyzdžiai, atspindintys renginio priemonių įvairovę.
Šis renginys išsiskyrė dalyvių gausa. Štai keletas skaičių: Šiaulių rajone jame dalyvavo apie 4800, Rietave – 1207, Šilalės rajone – per 730 dalyvių, Vilkaviškio rajone – apie 700, Telšių rajone – 650, Jonavoje – 643, Tauragės rajone – apie 500, Alytuje – 523, Kėdainiuose – 400 dalyvių ir t. t.
Renginys parodė, kad ir vienos sveikatą stiprinančios mokyklos bendruomenė gali daug. Štai Kazlų Rūdos specialioji mokykla kėlė sveikatos bangas savo ir dar keturiose savivaldybės mokyklose, nepriklausančiose sveikatą stiprinančių mokyklų tinklui, o Molėtų gimnazija išjudino aštuonias sveiku gyvenimo būdu susidomėjusias aplinkinių mokyklų bendruomenes, Šilutės rajono Vainuto vidurinėje mokykloje į renginį išsiruošė apie 370 bendruomenės narių.
Renginio dalyviai plačiai naudojo Lietuvos sveikatą stiprinančių mokyklų simboliką, ja papuošė marškinėlius, kepurėles, plakatus, transparantus, balionus…
Ypatingos pagarbos ir padėkos puikiai organizavus renginį nusipelno Lietuvos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo bendruomenių nariai, juos sutelkę savivaldybių specialistai, savivaldybių visuomenės sveikatos biurų specialistai, savivaldybių švietimo skyrių darbuotojai, savivaldybių gydytojai ir visi rėmėjai. Be jų didžiulės organizacinės patirties, susitelkimo ir entuziazmo renginys nebūtų įvykęs taip sėkmingai.
Renginio dalyviai akcentavo juos lydėjusią gerą nuotaiką: ,,…labai puiku, kad yra skatinamos tokios iniciatyvos, kur sujungiama visa įstaigos ir net miesto bendruomenė…”, ,,…patikėkit, stebėti ir dalyvauti labai patiko visiems. Tokiuose renginiuose pamatai, kad dirbi darbą ir gali jį parodyti, pasidalinti savo darbu su visais”. ,,…džiaugiamės, kad ,,renginiuose dalyvavo tėvai”, ,,…kviečiame prisijungti prie sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo, nes sveikas esi tik tada, kai moki džiaugtis gyvenimu, kai prasmingai ir sveikai leidi laiką, nuolatos judi, rūpiniesi ne tik savo, bet ir aplinkinių fizine ir dvasine sveikata. Kuo mūsų bendraminčių bus daugiau, tuo mūsų veikla bus prasmingesnė ir įdomesnė”, – sakė įvairių savivaldybių renginio dalyviai.
Su kai kuriomis renginio akimirkomis galima susipažinti Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro „Facebook” puslapyje.
Visų nacionaliniame renginyje „Sveikatą stiprinančių mokyklų banga per Lietuvą” dalyvavusių savivaldybių informaciją apie organizuotas priemones nuo birželio 1 d. galėsite rasti Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro (www. smlpc.lt) bei Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro (www.lmnsc.lt) tinklalapiuose.
 
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė  Dalia Sabaliauskienė