Nacionalinę orientavimosi sporto rinktinę į pergales ves Rimantas Mikaitis

Pranešimas žiniasklaidai                                                                                                                                                              2013-05-17
            Jau mėnuo, kaip stipriausių šalies orientacininkų pasirengimu ir dalyvavimu svarbiausiose sezono varžybose rūpinasi Rimantas Mikaitis, laimėjęs Lietuvos orientavimosi sporto federacijos (LOSF) skelbtą nacionalinių rinktinių vadovo konkursą.
LOSF prezidentas Donatas Kazlauskas džiaugėsi, kad po kelerių metų pertraukos į aktyvią veiklą federacijoje vėl įsijungė vienas labiausiai patyrusių sporto vadybininkų: „Rimantas Lietuvos orientavimosi sporto federacijoje dirbo beveik 20 metų, vadovavo ne vienai sporto delegacijai, jo iniciatyva ir jam vadovaujant Lietuvoje buvo surengti Pasaulio veteranų bei Pasaulio jaunimo čempionatai“.
R. Mikaitis, kalbėdamas apie savo sprendimą kandiduoti į rinktinių vadovo pareigas, teigė, kad svarbiausia priežastis buvo didelis orientacininkų bendruomenės pasitikėjimas, palanki sportininkų reakcija. „Pats nebūčiau sugalvojęs, tačiau netikėtai sulaukęs paraginimų iš trenerių, sportininkų, iš federacijos vadovų, supratau, kad  turėčiau to imtis“ – sakė R. Mikaitis.
 
– Kokie svarbiausi startai laukia orientacininkų šį sezoną ir kokius tikslus kelia naujasis rinktinių vadovas? – paklausėme Rimanto Mikaičio.
Jau šį savaitgalį Estijoje vyks Baltijos šalių čempionatas, kuriame savo pasirengimą varžydamiesi su kaimynais pasitikrins visų amžiaus grupių pajėgiausi sportininkai. Na, o svarbiausios varžybos suaugusiems yra Pasaulio čempionatas Suomijoje ir Pasaulio žaidynės Kolumbijoje. Šios kas ketverius metus organizuojamos žaidynės, kuriose varžysis 32 sporto šakų pajėgiausieji sportininkai, yra tarsi sporto šakų, pretenduojančių patekti į Olimpinių žaidynių programą, peržiūra. Jaunimo amžiaus sportininkų laukia startai Pasaulio jaunimo čempionate Čekijoje, o jaunių ir jaunučių – Europos čempionate Portugalijoje.
Mano uždavinys – talkinti jauniems talentingiems sportininkams siekiant aukščiausių tikslų, padėti jiems save realizuoti svarbiausiose metų varžybose.
 
– Ar jau susipažinote su visais rinktinės kandidatais? Kaip pajėgiausiems sportininkams sekėsi ruoštis sezonui?
            Su suaugusiųjų rinktinės kandidatais esame pažįstami, jų pasirodymus įvairiose varžybose viena akimi sekiau visą laiką. Net pastarųjų keleto metų vasaros atostogas stengdavausi suplanuoti taip, kad turėčiau galimybę dieną kitą pažiūrėti Pasaulio ar Europos čempionatų varžybas, palaikyti mūsų sportininkus. O su kai kuriais jaunesniais dar teks susipažinti. Ateinantis savaitgalis tam bus puiki proga.
Pasirengimas nebuvo sklandus, sutrukdė užsitęsusi žiema, kai kam nepavyko išvengti traumų ar negalavimų. Tačiau pirmieji tarptautiniai startai parodė, kad galime tikėtis sėkmingo sezono. Mūsų lyderiai – Jonas Vytautas Gvildys, Aušrinė Kutkaitė, o taip pat ir moterų, ir vyrų komandos estafečių varžybose, yra pajėgūs kovoti dėl apdovanojimų.
 
– Jūs atsakingas ne tik už suaugusius sportininkus, bet rūpinatės ir jaunimo bei moksleivių rinktinėmis. Ar šiais laikais įdomus orientavimosi sportas moksleiviams, ar jie turi motyvacijos ir galimybių siekti aukščiausių rezultatų?
Šiais laikais moksleiviams be galo daug įvairiausių galimybių pasirinkti, kuo užsiimti po pamokų. Čia ypač svarbus suaugusiųjų vaidmuo – tėvų, kurie turėtų siekti, kad vaikai sportuotų, o ne leistų laiką prie kompiuterių ar, dar blogiau, šlaistytųsi gatvėse, ir, žinoma, trenerių, kurie sudomintų orientavimosi sportu. Esant didžiulei konkurencijai tarp sporto šakų, reikia būti ypač kūrybingiems ir išradingiems.
 
– Ką manote apie sporto sistemą Lietuvoje? Ar tokios sporto šakos kaip orientavimosi sportas turi galimybių išgyventi ir vystytis krepšinio šalyje?
            Krepšinis yra tai, be ko negali gyventi turbūt dauguma lietuvių. Kalbant apskritai apie sporto šakas – jos labai skirtingos. Vienomis užsiiminėja nedidelis sportininkų skaičius, tačiau jos yra Olimpinių žaidynių programoje ir joms skiriamas didelis valstybės dėmesys. Kitos gana populiarios tarp šalies gyventojų, tačiau valstybės dėmesys gerokai mažesnis, nes jų Olimpinių žaidynių programoje nėra. Manau, kad valstybės politika turi būti subalansuota, išvengta kraštutinumų. Svarbu, kad būtų kam ginti šalies garbę Olimpinėse žaidynėse, bet svarbu, kad Lietuva iš tikrųjų būtų sportuojanti, kad poreikis sportuoti, aktyviai gyventi, mankštintis taptų natūralus kiekvienam. Orientavimosi sportas turi ilgesnę nei šimtą metų siekiančią istoriją. Pasaulyje orientavimosi sportas populiarėja, Tarptautinė federacija vienija jau 74 šalis, jų skaičius vis auga. Nepaisant didėjančios konkurencijos, geriausi Lietuvos orientacininkai nuolat pasiekia aukštų rezultatų, tad jauniesiems yra į ką lygiuotis.
 
Rimantas Mikaitis yra daugkartinis Lietuvos čempionas, sporto meistras. Ilgus metus dirbęs treneriu, už aukštus auklėtinių pasiekimus jam suteiktas Lietuvos nusipelniusio trenerio vardas. 1988 – 1996 m. buvo renkamas LOSF prezidentu, 1996 – 2006 m. dirbo federacijos generalinio sekretoriaus pareigose. Nuo 2007 m. pasuko į aktyvią politinę veiklą, šiuo metu yra išrinktas Kauno miesto savivaldybės Tarybos nariu.