Monika Rimkūnaitė-Bložė, „MoQ“ vadovė, komentuoja šiandien Lietuvos banko skelbiamą statistiką

Monika Rimkūnaitė-Bložė, „MoQ“ vadovė, komentuoja šiandien Lietuvos banko skelbiamą statistiką

 

 

 

Atsiskaitymas grynaisiais iš lėto užleidžia pozicijas gyventojų atsiskaitymui skaitmeninėmis priemonėmis. Pastaruoju metu prie to ypač prisideda bekontaktės kortelės ir mokėjimai telefonu. Kodėl gyventojai dažniau renkasi mokėti kortelėmis ir telefonu, galime daryti keletą prielaidų.

 

Daugėja žmonių, ypač Z ir Y kartose, kurie neįpratę piniginėje nešiotis daug grynųjų ir banknotai jiems atstoja atsarginį ratą – „kasdien nereikalingas, bet jeigu ką  – yra“. Technologijoms atviresni ir vyresni žmonės.

 

Verslo vaidmuo augant „korteliniams“ ir telefoniniams atsiskaitymams irgi svarbus. Didieji prekybininkai diegia savitarnos kasas be grynųjų, užtai su galimybe mokėti telefonu. Miestų kavinės ir restoranai mato, kad pas juos daugiausia ateina karta, turinti išmaniuosius telefonus, planšetes, išmanius laikrodžius. Tai auditorija, kuriai grynieji yra kažkas nepatogaus, todėl prekybininkai ir paslaugų teikėjai ieško šiai kartai patinkančių inovatyvių sprendimų.

 

Taip pat grynųjų pinigų operacijos yra sunkiau prieinamos. Atsiranda kavinių, kurios nepriima grynųjų, bankai skatina naudotis el. bankininkyste, brangsta grynųjų pinigų operacijos bankų skyriuose. Galiausiai, mažėja ir skyrių, kuriuose galima atlikti tokias operacijas.

 

Prognozuojant grynųjų pinigų ateitį, bene svarbiausias vardiklis tenka grynųjų pinigų tvarkymo kainai, t.y. sąnaudoms. Smulkiausiems prekybininkams jos, ko gero, gali būti priimtinos. Kai kurios veiklos rūšys nekreipia dėmesio, kad klientams jie gali pasiūlyti patogesnį atsiskaitymo būdą. Visgi, vidutiniai ir stambesni prekybininkai, siekiantys mažinti grynųjų pinigų kaštų naštą, pasitelkia finansines technologijas. Ir priešingai nei grynųjų aptarnavimas, technologijos pinga.

 

Tikėtina, kad ilgainiui dalis gyventojų praktiškai atsisakys grynųjų, kaip kasdienio mokėjimo įrankio. Gali būti, kad pasiekus tam tikrą lūžio tašką ir nelikus masto ekonomijos, likusiesiems grynųjų pinigų naudojimas pabrangs dar labiau, bankai toliau mažins bankomatų tinklą ir grynieji pinigai taps tiesiog sunkiau pasiekiami.

***

Piniginę telefone „MoQ“ sukūrusi įmonė „Mobilieji mokėjimai“ lygiomis dalimis priklauso mobiliojo ryšio operatoriams „Bitė Lietuva“, „Tele2“  ir „Telia Lietuva“. Lietuvos bankas bendrovei „Mobilieji mokėjimai“ yra suteikęs elektroninių pinigų įstaigos ribotos veiklos licenciją, reikalingą vykdyti su momentiniais mokėjimais susijusią veiklą. Mobiliojo ryšio operatoriai yra gavę Europos Komisijos leidimą kartu kurti bendrą mobiliųjų mokėjimų paslaugos teikimo platformą.

 

Aleksas Rozentalis

Projektų vadovas | Account manager

Publicum FComm 

Jogailos 4, B korpusas, Vilnius

T +370 615 29 097

a.rozentalis@publicum.lt

www.publicumfcomm.lt

h5jangoveli245

h5jangoveli245 wrote 119597 posts

Post navigation


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>