Mirusiųjų nuo AIDS atminimo dieną – tyrimas vos per 1 minutę
 
 
  
 
ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija
Kodas 125407072, Kauno g. 6-1, LT-03011, Vilnius,
tel. 8 5 2332533; mob. 8 698 38888
el. paštas: demetra@demetra.lt;
www.demetra.lt
 
 
Pranešimas žiniasklaidai
2013 m. gegužės 17 d.
Gegužės 19-ąją, Mirusiųjų nuo AIDS atminimo dieną, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra“ su partneriais rengia ŽIV testavimo akciją. Visi norintys prie Geležinkelio stoties esančio McDonald‘s restorano galės nemokamai vos per vieną minutę išsitirti, ar nėra užsikrėtę žmogaus imunodeficito virusu.
Mirusiųjų nuo AIDS atminimo diena visame pasaulyje minima trečiąjį gegužės sekmadienį. Šiemet, jubiliejinė 30-ji, pasitinkama su šūkiu „Solidarizuokimės“.
„Šių metų tema akcentuoja, kad bendruomenių solidarumas yra svarbus siekiant efektyvesnio atsako į ŽIV epidemiją. Šią dieną kviečiame šalių vyriausybes, neaplenkiant ir Lietuvos, ženkliau remti efektyvias prevencijos priemones, nes tik sujungę finansinius išteklius ir kartu veikdami galime tikėtis geresnių rezultatų. Šiuo metu ES kontekste Lietuva atsilieka“, – pabrėžia asociacijos „Demetra“ prezidentė Svetlana Kulšis.
Asociacija „Demetra“ šią dieną pasitinka su ŽIV testavimo akcija, nes tai viena pagrindinių ŽIV prevencijos priemonių, o šis tyrimas nemokamai vis dar sunkiai prieinamas. Greitasis ŽIV tyrimas užtrunka vos minutę – specialistas iš piršto paima lašą kraujo ir jį tiria specialiais reagentais. Ar nėra užsikrėtęs ŽIV, žmogus sužino iš karto. Testo patikimumas – 99,96 procento, jo atlikimui naudojami vienkartiniai instrumentai.
Akcijos, kuri prasidės 15 valandą, metu atvykusieji nemokamai gaus ir sargių, ir dovanėlių. Šalia Raudonojo kaspino – tarptautinio prevencijos ir solidarumo su užsikrėtusiais ŽIV, sergančiais AIDS žmonėmis simbolio, kiekvienam mirusiam nuo AIDS šalies žmogui atminti bus uždegta žvakė.
Greitaisiais ŽIV testais, kuriuos Lietuvai teikia tarptautinė organizacija AIDS Healthcare Foundation (AHF), iki gegužės 1 d. ŽIV statusą sužinojo 2,587 žmonės, iš jų 34 tyrimo rezultatas buvo teigiamas. Iš viso pagal AHF finansuojamą projektą „Ištyrimas ir gydymas“ nuo 2011  m. „Demetra“ nemokamai atliko virš 20 tūkst. ŽIV testų ir išdalino virš 150 tūkst. apsaugos priemonių (prezervatyvų).
ULAC duomenimis iki 2013 m. balandžio 1 d. Lietuvoje nustatyti 2097 ŽIV užsikrėtę asmenys. 142 žmonės mirė nuo AIDS.
Panašios akcijos tą dieną vyks ir kituose Lietuvos miestuose – nuo 12 iki 16 val. Jaunimo parke, Alytuje, nuo 12 iki 16 val. Santarvės aikštėje, Visagine, o gegužės 20 d. nuo 12 iki 18 val. prie fontano Laisvės alėjoje, Kaune. Visi norintys čia taip pat vos per 1 minutę galės nemokamai ir anonimiškai išsitirti dėl ŽIV.
Daugiau informacijos jums gali suteikti: Svetlana Kulšis, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos „Demetra“ prezidentė, tel. 8 698 38 888 arba el. paštu demetra@demetra.lt