Ministrai Briuselyje atvėrė duris spartesnėms deryboms dėl ES daugiamečio 2014-2020 metų biudžeto
Ministrai Briuselyje atvėrė duris spartesnėms deryboms dėl ES daugiamečio 2014-2020 metų biudžeto          
2013-05-14 Briuselis, gegužės 14 d. Šiandien Europos Sąjungos (ES) valstybių finansų ministrai sutarė koreguoti šių metų ES biudžetą, stiprinti kovą su mokesčių sukčiavimu ir vengimu bei diskutavo dėl bankų gaivinimo ir pertvarkymo.
 
Lietuvos finansų ministro Rimanto Šadžiaus interviu žiniasklaidai (Briuselis, ECOFIN Taryba, 2013-05-14).
Diskusijose dėl taisomojo ES biudžeto ministrai pritarė pirmininkaujančios Airijos pasiūlymui išskaidyti papildomų biudžeto poreikių finansavimą į du etapus. Sutarta, kad didžioji dalis taisomojo biudžeto, t.y. 7,3 mlrd. eurų iš Europos Komisijos prašomų 11,2 mlrd. eurų, būtų apmokėta nedelsiant. Sprendimas dėl likusios taisomojo ES biudžeto dalies nukeltas į rudenį, Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai laikotarpį, kai bus aiškesnis galutinis mokėjimų poreikis.
„Politinis sutarimas šiuo klausimu yra svarbus derybinis elementas diskusijose su Europos Parlamentu dėl 2014-2020 metų daugiamečio ES biudžeto, kuris aktualus ir Lietuvai”, – sako Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius.
Posėdyje pasikeista nuomonėmis dėl bankų gaivinimo ir pertvarkymo priemonių. Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyvoje nustatyti instrumentai būtų taikomi tais atvejais, kai kredito įstaigos susiduria su rimtais sunkumais. Direktyvos projekte be prevencinių ir ankstyvosios intervencijos numatomos ir pertvarkymo priemonės. Jos būtų naudojamos, jei kredito įstaiga taptų nemoki. Direktyvos projekte siūlomų priemonių įtvirtinimas sudarys prielaidas tolimesniam Bankų sąjungos kūrimo procesui, kurio kitas etapas siejamas su vieningo pertvarkymo mechanizmu.
„Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyva siūlomomis priemonėmis siekiame sukurti operatyvų ir vieningą mechanizmą, kuris efektyviai padėtų spręsti kredito įstaigų problemas ir apsaugotų mokesčių mokėtojų pinigus. Kartu su kuriama Bankų sąjunga tai turėtų tapti ypač svarbūs įrankiai visos Europos finansų stabilumui užtikrinti”, – sakė finansų ministras Rimantas Šadžius.
 
Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius (dešinėje) diskutuoja su Danijos ekonomikos ir vidaus reikalų ministre Margrethe Vestager ir Olandijos finansų ministru Jeroen Dijsselbloemu (Briuselis, ECOFIN Taryba, 2013-05-14).
ES šalių finansų ministrai taip pat aptarė svarbias priemones kovoje su mokesčių vengimu, visų pirma siejamas su palūkanų apmokestinimu ir automatiniu apsikeitimu mokestine informacija: suteikė mandatą Europos Komisijai derėtis su trečiosiomis valstybėmis, svarstė Taupymo pajamų direktyvos pakeitimo klausimą. Be to, ministrai pritarė ECOFIN Tarybos išvadų projektui dėl mokesčių vengimo ir sukčiavimo.
Posėdyje ECOFIN taryba taip pat aptarė Europos Komisijos parengtą makroekonominių disbalansų apžvalgą ir komunikatus dėl tolesnio Ekonominės ir pinigų sąjungos stiprinimo, apžvelgė balandžio antroje pusėje vykusių G20 šalių finansų ministrų ir centrinių bankų valdytojų bei Tarptautinio valiutos fondo ir Pasaulio banko pavasario susitikimų Vašingtone rezultatus.
Vizito Briuselyje metu finansų ministras Rimantas Šadžius susitiko su Europos Komisijos viceprezidentu Joaquinu Almunia bei Čekijos finansų ministru Miroslavu Kalouseku ir aptarė su Lietuvos pirmininkavimu ES Tarybai susijusius klausimus, Lietuvos siekį 2015 m. įsivesti eurą.
Viešųjų ryšių skyrius
Mob. tel. 8 616 94 846
Tel. (8 5) 239 0008, 239 0187
vrs@finmin.lt
www.finmin.lt