LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTERIJA
        
                      INFORMACIJOS IR VIEŠŲJŲ RYŠIŲ DEPARTAMENTAS
 
J.Tumo-Vaižganto g. 2, LT-01511 Vilnius
Tel. (+370 5) 236 2451, 236 2445; el. p. media@urm.lt
 
 
PRANEŠIMAS SPAUDAI
                     
2013-05-17
 
VILNIAUS SUSITIKIMAS GALI TAPTI LŪŽIO TAŠKU TIEK RYTŲ PARTNERYSTĖS ŠALIMS, TIEK IR ES, KROKUVOJE TEIGĖ UR MINISTRAI IR AUKŠTI ES PAREIGŪNAI
 
 
Liepos 1-ąją pirmininkauti ES Tarybai pradedančios Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius gegužės 17 dieną kartu su Višegrado grupės šalių ir šiuo metu pirmininkaujančios Airijos užsienio reikalų ministrais bei svarbiausių už ES plėtrą atsakingų institucijų vadovais Krokuvoje vykusiame renginyje siekė pakloti pamatus lapkritį Vilniuje rengiamo ES ir Rytų partnerystės šalių vadovų susitikimo sėkmei.
 
L. Linkevičius kartu su Lenkijos, Čekijos, Vengrijos, Slovakijos ir Airijos užsienio reikalų ministrais, vyriausiąja Sąjungos įgaliotine užsienio reikalams ir saugumo politikai Catherine Ashton ir ES plėtros komisaru Štefanu Fule pabrėžė išskirtinę Rytų partnerystės svarbą siekiant užtikrinti demokratizacijos procesų ir reformų įgyvendinimą rytinėse ES kaimynėse bei paskatinti jas rinktis Europos kelią, o ne Eurazijos Sąjungos siūlomą alternatyvą.
 
“Tai, kad šiame susitikime dalyvauja vyriausioji ES įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai Catherine Ashton ir ES plėtros komisaras Štefanas Fule, rodo Europos dėmesį Rytų partnerystei. Europa nusiteikusi pozityviai, tačiau jei norime sėkmingų rezultatų, visi turime daryti viską, ką galime, ir ypač Rytų partnerystės šalys”, – pabrėžė Lietuvos užsienio reikalų ministras.
 
Pasak renginio dalyvių, Vilniaus susitikimas gali tapti naujų galimybių tiek Rytų partneriams, tiek ir Europos Sąjungai pradžia, ypač, jei pavyks pasirašyti Asociacijos susitarimą su Ukraina, baigti asociacijos derybas su Moldova, Gruzija bei Armėnija ir bus pasiektas progreso derantis dėl vizų rėžimo.
 
Šią savaitę paskelbta Europos Komisijos rekomendacija taip pat rodo Europos Sąjungos pasiryžimą pasirašyti Asociacijos susitarimą su Ukraina, jei ji išspręs selektyvaus teisingumo taikymo problemą ir įvykdys reikiamas reformas.
 
Aukšti Europos šalių ir ES institucijų pareigūnai pasisakė už siekį išlaikyti Baltarusiją Rytų partnerystės iniciatyvoje, užtikrinti jos įsitraukimą į Europos modernizacijos dialogą ir atstovavimą viršūnių susitikime Vilniuje.
 
L. Linkevičius susitiko su Baltarusijos užsienio reikalų ministro pavaduotoja Jelena Kupčina. Susitikimo metu aptarti Baltarusijos ir Europos Sąjungos santykiai, Baltarusijos dalyvavimas Rytų partnerystės iniciatyvoje, aktualūs dvišalio politinio ir ekonominio bendradarbiavimo klausimai.
 
Krokuvoje taip pat konstatuota, jog būtina aktyviau taikyti principą „daugiau už daugiau”, kai veiksmingiausiai reikalaujamas reformas įgyvendinančių Rytų partnerystės šalių pastangos būtų įvertinamos didesne ES parama.
 
Istorinėje Lenkijos sostinėje akcentuota ir būtinybė didinti Rytų partnerystės matomumą, pilietinės visuomenės bei verslo atstovų įsitraukimą į iniciatyvą.
 
Dauguma šių pozicijų užfiksuotos bendrame Višegrado grupės, Airijos ir Lietuvos užsienio reikalų ministrų pareiškime.
 
URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamentas
Visuomenės informavimo skyrius, tel. 236 2458