Lietuvės knyga apie Šveicariją – pašnekesys su nepaprasta šalimi
 
LIETUVOS RAŠYTOJŲ SĄJUNGOS LEIDYKLA
LITHUANIAN WRITERS’ UNION PUBLISHERS
2013-05-27
Dvidešimt metų Šveicarijoje, Ciuricho mieste, gyvenanti žurnalistė, rašytoja Janina Survilaitė viename interviu yra prasitarusi apie neišvengiamą emigranto dalią: トŠveicarija – nuostabus kraštas. Labai graži gamta, geros gyvenimo sąlygos, oras kvepia Alpių kalnų rožėmis ir geru ispanišku Bordo vynu, bet aš ten visada jausiuosi emigrantė”. Šią nuolat lydinčią jauseną ir patirtį rašytoja sugebėjo pasitelkti parašyti publicistinei knygai – トPašnekesiai su Helvecija. Iš šveicariško dienoraščio”.
Kitataučio akimis tarsi iš šono, tačiau iš labai arti daugelį metų stebėta Helvecija (tai senasis Šveicarijos pavadinimas) po truputį atsiveria ir parodo savo didžiausius turtus. Lietuvė, nors ir prijaukintoje, tačiau svetimoje šalyje per du dešimtmečius pažino Šveicarijos politinį, socialinį, kultūrinį gyvenimą, tad savo knygoje stengėsi visa tai kuo geriau ir tiksliau atskleisti, o svarbiausia – parodyti, kokius dvasinius turtus spinduliuoja šios kalnų šalies piliečiai, sugebėję subręsti neutralumo ir nepriklausomybės būviui.
Daugeliui žinoma šalis neretai lieka nepažinta – ką žinome apie Šveicariją be jos neutraliteto politikos, garsiųjų bankų, aukso atsargų ar nepaprastai vertinamų laikrodžių? Apie visa tai Janina Survilaitė savo dienoraščiuose taip pat papasakoja, tačiau kur kas daugiau dėmesio autorė skiria kasdieniam šalies gyvenimui, kurio pamatas – kasdienis šios šalies žmonių gyvenimas. Rašytoja parodo šveicarų papročius, žavisi jų šimtametės savivaldos rezultatais, puikia socialine rūpyba, kultūros mecenavimu, o labiausiai – pagarba žmogui, profesionaliai atliktam darbui.
Knygą トPašnekesiai su Helvecija” autorė parašė informatyviai ir žaismingai, su beletrizuotais epizodais. Tokį pasakojimo stilių diktuoja aprėpiamų temų įvairovė – nuo šveicarų požiūrio į meilę, privatumą, individualumą ar tarptautinės politikos klausimų iki rūbų madų ar švenčių tradicijų… Pasakojimų apie Šveicariją pagrindas yra šios šalies šiandieninis gyvenimas ir įpročiai, labai ryškiai suformuoti ir nulemti senųjų, tačiau gyvų tradicijų.
トMažos šalies pilietei įdomu stebėti kitos, dar mažesnės už Lietuvą šalies – Šveicarijos gyvenimą. Per du dešimtmečius, praleistus joje, jaučiu, kaip stipriai Šveicarija keitė mano mąstymą, santykį su pasauliu, savęs suvokimą. Keturkalbė ir keturtautė valstybė – išskirtinė kiekvienos tautos savasties branginimu, santarve ir tolerancija šalies kalboms, kultūroms, mentaliteto skirtingumams” – savo knygos pagrindinę temą apibūdina žurnalistė, rašytoja Janina Survilaitė. 
Šiuo metu Lietuvoje viešinti autorė jau gegužės 28 d. トPašnekesius su Helvecija” pristatys Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje (Trakų g. 10, Vilnius). 18 val. bibliotekos Didžiojoje skaitykloje vyksiančiose knygos sutiktuvėse kartu su autore dalyvaus žurnalistė Danutė Junevičienė, knygos redaktorė Janina Riškutė, aktorė Gražina Urbonaitė.