Kaune vyks viduramžių riterių turnyras
 
 
Pranešimas žiniasklaidai
                                                                                                                                                                                                               KRAŠTO APSAUGOS MINISTERIJA
Vilnius, 2013 05 24                                                                                                                                      Viešųjų ryšių departamentas
                                                                                                                                                                                                               www.kam.lt
                                                                                                                                                                                                               Tel. (8 5) 2735519
                                                                                                                                                                                                               El. paštas vis@kam.lt
                                                                                                                                                                                                               Facebook: www.facebook.com/LRKAM
 
 
Kaune vyks viduramžių riterių turnyras
 
Gegužės 25-26 d. Kauno pilies lomoje vyks šeštasis tarptautinis viduramžių riterių turnyras Lietuvos kariuomenės vado kalavijui laimėti. Šiame turnyre dėl kalavijo susikaus riteriai iš Lietuvos, Latvijos, Ukrainos ir Baltarusijos. Tik aštuoni stipriausi riteriai iškovos teisę gegužės 26 d. varžytis dėl Lietuvos kariuomenės vado prizo – kalavijo, kurį nukaldino žinomi Lietuvos ginklakaliai meistrai Stankai: tėvas Algirdas, sūnūs Martynas ir Mindaugas.
 
Renginio metu prie Kauno pilies taip pat įsikurs riterių stovykla, amatininkų kaimelis, veiks XIV-XVII a. šarvų ir ginklų ekspozicija. Žiūrovai turės galimybę išmėginti jėgas mėtydami kirvius, žiedus, ietis, šaudant iš lanko, stebėti žonglierių pasirodymą, vyks muzikinių grupių pasirodymai.
 
Šventėje tradiciškai dalyvaus ir Lietuvos kariuomenės Didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono Garbės sargybos kuopos kariai, kurie atliks parodomąją programą, pademonstruos atkurtą elitinio XIV a. LDK riterio ekipuotės ir ginkluotės komplektą. Kariai taip pat parodys senovinius kovos būdus pavieniui ir rikiuotėje, naudojant įvairius atkurtus lietuvių karių ginklus.
 
Viduramžiais pėsčiųjų ir raitų riterių turnyrai viduramžiais buvo rengiami feodalų iniciatyva pilyse ir mugėse. Į kautynes atvykdavo tiek kalavijo profesionalai – karų ir kautynių veteranai, tiek ir jauni, šlovės ir turtų trokštantys vyrai. Riterių turnyruose buvo kaunamasi dėl įvairių priežasčių – piniginių prizų, garbės, siekiant apginti nugalėtojo reputaciją arba išgarsėti. Viduramžių riterių turnyrų ir kautynių rekonstrukcijos labai populiarios Europos valstybėse. Turnyrai rengiami kartu su žemių, miestų ir miestelių šventėmis, siekiant atkreipti gyventojų ir lankytojų dėmesį į istorijos paveldą ir tradicijas. Dažnai turnyrus globoja senosios aristokratų ir monarchų giminės.
 
Lietuvos kariuomenės vado prizas – kalavijas – Vytauto Didžiojo karo muziejuje saugomo XIII a. Desiukiškių kalavijo, rasto 1986 metais Raudonėje, Jurbarko rajone, atitikmuo. Ginklas pagamintas iš sluoksniuoto plieno, rankena – medinė, dengta oda, buoželė inkrustuota pagal XIV a. lietuvišką ornamentiką. Kalavijo svoris – 1,4 kg, ilgis – 105 cm.
 
Lietuvos kariuomenės vado tarptautinis riterių turnyras pirmą kartą buvo surengtas 2008 m. Trakuose. Nuo 2012 m. riterių turnyras persikėlė į Kauną, prie Kauno pilies.
 
Asmuo ryšiams: Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento Karinių viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Saulius Kriaučiūnas, tel. 8 5 278 5055
 
KAM archyvo nuotr.