FNTT kartu su kitomis institucijomis atskleidė tarptautinį dyzelino kontrabandos tinklą
 

 
LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS
VIEŠŲJŲ RYŠIŲ SKYRIUS
Kodas 18860146   Šventaragio g. 2, LT- 01510 Vilnius   Tel. (8~5) 271 8820   Faks. (8~5) 271 83 60  www.vrm.lt
 
 
 
PRANEŠIMAS SPAUDAI                                                                                   2013 m. gegužės 16 d. 
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atskleidė tarptautiniu mastu veikusią iš Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos piliečių suburtą 11 asmenų organizuotą grupę, kuri iš neteisėtos prekybos naftos produktais nusikalstamu būdu įgijo ir legalizavo daugiau nei 160 mln. litų, o neteisėtai veiklai nuslėpti naudojo 47 bendroves, registruotas Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, Estijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Slovakijoje ir Kipre.
 
FNTT, bendradarbiaudama su Valstybine mokesčių inspekcija ir Muitinės kriminaline tarnyba, atskleidė, kad tarptautinės organizuotos grupės nariai didelius kiekius dyzelino perdirbdavo į tepalinę alyvą, kuri pagal savo savybes atitinka dyzelinui. Šios grupės nariai, naudodamiesi skirtingais valstybių teisės aktų reguliavimais, pagal kuriuos tepalinė alyva Lietuvoje nėra akcizinė prekė, perdirbtą dyzeliną atgabendavo į Lietuvą ir realizuodavo ją įvairių valstybių juodojoje rinkoje. Išaiškinta, kad sukurtai naftos produktų prekybai nuslėpti buvo naudojami suklastoti 47 bendrovių dokumentai, kuriuose buvo fiktyviai įrašomi duomenys apie parduotą tepalinę alyvą, dyzeliną. Užfiksuota, kad tokie produktai buvo parduodami be jokių dokumentų.
 
„Ši operacija yra stambi pergalė kovoje su šešėliniu verslu Lietuvoje. Labai svarbu, kad ji pasiekta glaudžiai bendradarbiaujant įvairioms Lietuvos ir užsienio teisėsaugos institucijoms,“ – teigia vidaus reikalų ministras D. A. Barakauskas.
 
FNTT tyrėjai, glaudžiai bendradarbiaudami su kolegomis iš Lenkijos ir Latvijos, nustatė, kad atsiskaitymai už „juodojoje“ rinkoje parduotą tepalinę alyvą vykdavo grynaisiais pinigais. Su pastaraisiais buvo atliekamos fiktyvios piniginės operacijos, kad neva vyksta atsiskaitymas už prekybą naftos produktais, tačiau iš tiesų būdavo nuslepiamas visas gautas pelnas ir vengiama mokėti mokesčius. Pavyzdžiui, viena iš nusikalstamame tinkle naudotų Lietuvos bendrovių, kurios apyvarta iš  prekybos naftos produktais siekė keletą šimtų milijonų litų, savo darbuotojams mokėdavo vidutinį atlyginimą apie 700 litų, direktoriaus oficialios pajamos per metus siekė apie 25 tūkst. Lt neatskaičius mokesčių. Beveik 200 mln. litų pardavimų turinti įmonė per metus tesumokėdavo iki 100 tūkst. Lt mokesčių valstybei.
 
Tarptautinės operacijos metu FNTT tyrėjai Lietuvoje atliko kratas, kurių metu organizuotos grupės narių namuose rasta ir paimta apie 5 mln. Lt grynųjų pinigų.
 
 
 
  Daugiau informacijos:
  Vidaus reikalų ministerijos
  Viešųjų ryšių skyrius
  Tel. 85 2717132; el. p. vrm@vrm.lt