Dažniausiai vagys be elektros palieka Vilniaus ir Panevėžio rajonų gyventojus
 
Elektros skirstymo bendrovės AB LESTO patiriami nuostoliai dėl vagysčių iš skirstomojo tinklo įrenginių šiemet pirmą ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, sumažėjo 31 proc., iki 105 tūkstančių litų. Įžūliausi vagys susitelkė Vilniaus ir Panevėžio rajonuose – čia dėl vagysčių kyla daugiau nei pusė visų nesklandumų elektros vartotojams.
 
Bendradarbiaujant su teisėsaugos institucijomis, didžiosiomis infrastruktūros įmonėmis ir bendruomenėmis, LESTO pavyko pasiekti, kad vagysčių skaičius per ketvirtį sumažėtų 20 proc., iki 133 atvejų. Vagysčių beveik neliko Alytaus, Utenos, Klaipėdos ir Kauno regionuose. Daugiausia nusikaltėliai į elektros įrenginius kėsinasi vos dviejuose rajonuose – Vilniaus ir Panevėžio, čia nuostoliai dėl vagysčių per ketvirtį sudarė atitinkamai 61,3 ir 18,7 tūkst. litų.
 
Vilniaus regione vagys šiais metais suaktyvėjo, todėl AB LESTO ėmėsi papildomų prevencinių priemonių šiame regione: papildomai sumontuotos signalizacijos sistemos, aktyviai į kovą su įžūliais nusikaltėliais stojo ir policija. Per pirmą šių metų ketvirtį, bendradarbiaujant su policijos pareigūnais bei vykdant kitas prevencines priemones, Vilniaus r. buvo sulaikyta grupė asmenų, vogusių transformatorių alyvą. Be to, balandžio 28 d. policijos pareigūnai Vilniaus mieste sulaikyti dar vieną įtariamąjį alyvos vagystėmis iš transformatorinių. Tuomet sostinės Zanavykų gatvėje pareigūnams sulaikomi įtariamieji priešinosi – vienas jų papurškė policininkams dujų į akis ir pabėgo, tačiau vėliau buvo sulaikytas.
 
トVagystės iš elektros tinklo yra nusikaltimas prieš visuomenę – pažeisti įrenginiai gali sugesti ne tik vagystės metu, bet ir vėliau – ypač esant didesnėms apkrovoms, paprastai gamtos stichijų metu, tuomet gyventojams nutrūksta elektros tiekimas. Atskirų kaimų ar nutolusių vietovių gyventojams tenka laukti, kol gedimus šalinančios operatyvinės brigados galės atvykti ir atstatyti elektros tiekimą. Sudegusį transformatorių pakeisti gerokai užtrunka, nuostoliai dideli ir jie tenka visiems sąžiningiems elektros vartotojams. Stebint statistiką galima drąsiai teigti, kad anksčiau ar vėliau vagišiai būna sulaikomi su įkalčiais”, – teigia Juozas Šakela, AB LESTO Prevencijos ir kontrolės departamento direktorius.
 
Praradimai dėl transformatorių aušinimo alyvos vagysčių sudaro apie 75 proc. visų LESTO dėl vagysčių patiriamų praradimų – per 2013 m. I ketv. jie sudarė 79 tūkst. Lt. Tokios vagystės yra uždelsto veikimo – jos dažniausiai lemia, kad transformatoriai sudega tuomet, kai jie labiausiai reikalingi. Per ketvirtį įvykdytos 54 alyvos vagystės, jei nebūtų laiku nustatytos, galėjo elektros sutrikimus sukelti mažiausiai keliems tūkstančiams gyventojų.
 
Dėl bendrovės vykdomų prevencinių priemonių labai sumažėjo praradimai dėl metalų vagysčių – per ketvirtį jie sudarė 21 tūkst. Lt, kai 2012 m. I ketv. – 46 tūkst. Lt.
 
トTokius įžūlius vagis labiausiai padeda išaiškinti pilietiški gyventojai – labai dėkojame tiems, kurie, pamatę įtartinus asmenis prie elektros įrenginių, praneša LESTO telefonu 1802 arba bendruoju pagalbos telefonu 112, taip pat pasitikėjimo linija (8 5) 2552555. Net ir nepagavę vagies, tokiu atveju galime išgelbėti transformatorių ir užkirsti kelią elektros tiekimo sutrikimams”, – teigia J. Šakela.
 
Regionuose vyksta LESTO darbuotojų susitikimai su vietos savivalda (administracija, seniūnais, policijos darbuotojais), gyventojai skatinami skambinti pastebėjus apgadintą tinklo įrangą, prie elektros linijų priartėjusias ar užkritusias medžių šakas, įtardami elektros ar jos įrenginių vagystę.
 
Elektros vagys – dar viena opi problema. LESTO šiemet per ketvirtį išaiškino 251 nelegaliai prie elektros tinklo prisijungusius energijos grobstytojus, kurie turės kompensuoti 452 tūkst. Lt už neteisėtai vartotą elektros energiją. Ši suma yra 9 proc. mažesnė nei 2012 m. I ketv. (499 tūkst. Lt).
 
Aktyviai bendradarbiaujant su teisėsauga ir bendruomenėmis, per 2012 m. išaiškinta 71 vagystė iš elektros tinklo įrenginių, buvo sulaikyti 32 asmenys, galimai įvykdę vagystes. Kai kurie iš jų buvo nuteisti realiomis laisvės atėmimo bausmėmis.
 
Per 2012 m. LESTO pasitikėjimo linija sulaukė 95 gyventojų skambučių, gauti 104 pranešimai internetu. Bendra nuostolių suma, kurią LESTO numato atgauti iš neteisėtai elektros energiją naudojusių asmenų pagal gyventojų pranešimus – 169,4 tūkst. Lt.
 
Siekdama užkirsti kelią vagystėms iš skirstomojo tinklo įrenginių, LESTO bendradarbiauja su stambiomis infrastruktūros įmonėmis – TEO, AB ir AB トLietuvos geležinkeliai”, elektronikos supirkėjų asociacija EEPA, antrinio perdirbimo įmonių asociacija APĮA, トMetalo supirktuvių asociacija”. トLietuvos savivaldybių seniūnų asociacija” yra pagrindinis LESTO partneris iniciatyvoje トOperacija 2020″, skirtoje ir skatinti gyventojų pilietiškumą bei atsakingumą.
 
 
Pranešimą paruošė:
Ernestas Naprys
AB LESTO atstovas ryšiams su visuomene
Tel. 8 5 251 4516, mob. 8 696 76469, ernestas.naprys@lesto.lt
www.lesto.lt
 
 
AB LESTO – Lietuvos skirstomųjų tinklų operatorius, nuo  2011 m. sausio 1 d. vykdantis elektros energijos skirstymo ir visuomeninio elektros energijos tiekėjo veiklą. Šiuo metu LESTO aptarnauja daugiau kaip 1,5 mln. elektros vartotojų visoje šalies teritorijoje. 2012 m. bendrovė pripažinta vienu patraukliausių Lietuvos darbdavių – nepriklausomame トCV Market” tyrime užėmė 4 vietą. 2013 m. LESTO pakviesta pirmininkauti Nacionaliniam socialiai atsakingų įmonių tinklui (Jungtinių tautų pasaulinio susitarimo (angl. トGlobal Compact”) Lietuvoje tinklui).