Atvirų durų valandos Seime
 
2013 M. LIETUVA PIRMININKAUS ES TARYBAI
 
2013 m. gegužės 23 d. pranešimas VIR
 
Atvirų durų valandos Seime
 
Gegužės 24 d., penktadienį, 11-15 val. – atvirų durų valandos Parlamento galerijoje. Įėjimas per I rūmus, nuo Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos pusės. Primename, kad atvirų durų valandų lankytojams nereikalinga išankstinė registracija.
12 val. Parlamento galerijoje įvyks Norilsko lagerių sukilimo 60-ųjų metinių minėjimas ir norilskiečių suvažiavimas, organizuojamas Seimo Pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisijos. Bus eksponuojamos asmeninės norilskiečių tremties relikvijos.
1953 m. gegužės-rugpjūčio įvykiai lageriuose į istoriją įėjo Norilsko sukilimo pavadinimu. Tai buvo „dvasios sukilimas”, aukščiausias nesmurtinis pasipriešinimas GULAG’o sistemai. Pasirodė, kad politiniai kaliniai gali susivienyti, neketina būti nuolankūs ir kęsti pažeminimą. Sukilimas buvo masinis – jame dalyvavo apie 30 tūkstančių žmonių. Jis prasidėjo stichiškai ir ne vienu metu. Sukilimo priežastys – nežmoniškas ypatingojo lagerio režimas, sukėlęs masinį kalinių pasipiktinimą. Pagrindiniai kalinių reikalavimai buvo ne ekonominiai, o politiniai. Pirmieji Norilsko sukilimo rezultatai buvo juntami jau 1953 metais – palengvintas režimams, patenkinti ekonominiai ir kai kurie politiniai reikalavimai.
Parlamento galerijoje eksponuojama knygų, fotografijų ir karikatūrų paroda, skirta Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Česlovo Juršėno 75-erių metų jubiliejui. Ekspozicijoje – knygos, Seimo archyvo fotografijos, kuriose pristatoma Č. Juršėno ilgametė politinė veikla, taip pat pristatoma karikatūrų ir draugiškų šaržų kolekcija. Seniausias parodos eksponatas – 1946 m. nežinomo lenkų dailininko nupieštas tuo metu dar aštuonmečio Česlovo Juršėno šaržas-portretas.
Lankytojai kviečiami susipažinti su paroda „Moravijos kolekcija”, kurioje pristatomi Čekijos regiono Moravijos menininkų kūriniai, geriausiai reprezentuojantys dominuojančias tendencijas čekų mene. Daugiau nei trisdešimties šiuolaikinių menininkų, kuriančių rytinėje Čekijos Respublikos dalyje – istorinėje Moravijos teritorijoje – darbai pristatomi Lietuvoje. Paroda surengta Olomouco kultūros įstaigos „Galia” iniciatyva, bendradarbiaujant su Olomouco apskrities savivaldybe ir Čekijos Respublikos užsienio reikalų ministerija. Dabartinis projektas yra tarsi 2005-2007 m.  parodų ciklo tąsa, kuomet Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Skandinavijos šalyse buvo eksponuoti Moravijos menininkų kūriniai. Vėliau Olomouce buvo surengtos Baltijos šalių kūrėjų parodos.
Seimo II rūmų galerijoje (1 aukštas) Seimo svečiai gali kasdien apžiūrėti Lietuvos edukologijos universiteto Socialinės komunikacijos instituto ir Vilniaus „Versmės” katalikiškos gimnazijos projekto fotografijų paroda.
 
 
Nerijus Vėta,
Seimo Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5) 239 6208, el. p. nerijus.veta@lrs.lt)