A. JANUKONIS: SKUBOTI ŽINGSNIAI NEUŽKURS VISUOTINIO DAUGIABUČIŲ RENOVACIJOS PROCESO
 
Seimas, nusprendęs (Įstatyme dėl renovacijos – sankcijos gaunantiems kompensacijas), kad gyventojai, atsisakę daugiabučio renovacijos, praras valstybės kompensacijas, pradėjo ne nuo to galo. Sankcijos būstą atnaujinti vengiantiems gyventojams – tik viena iš trijų pagrindinių priemonių, kurių visuma leistų tikėtis skaidraus, sklandaus ir visuotinio renovacijos proceso starto. Pradėti nuo kompensacijų panaikinimo, nesukūrus aiškios ir visiems gyventojams vienodos renovacijos schemos, atskirtos nuo biurokratizmo, yra tolygu būsto atnaujinimo proceso diskreditavimui. Pasekmės gali būti tik neigiamos – socialinė įtampa, gyventojų pasipriešinimas ir eilinis namų renovacijos fiasko.
Pirmoji sklandžiai renovacijai būtina sąlyga – visuotinas ir privalomasis lėšų kaupimas. Tai priemonė, kuria sėkmingai jau pasinaudojo Lenkija, Čekija, Slovakija, kitos šalys. Kaupimas turėtų būti vykdomas kiekvieną mėnesį, nuo kvadratinio metro. Teisinė bazė tam paruošta – Civiliniame kodekse parašyta, kad būsto savininkai privalo kaupti lėšas.
Antroji sąlyga – visuotina ir fiksuota valstybės parama, į kurią gali pretenduoti visi be išimties gyventojai. Parama turėtų būti skiriama 1 kv. metrui jau po renovacijos darbų, įrodžius, kad namas po atnaujinimo atitinka tam tikrą energetinio efektyvumo klasę, kurią valstybė siekia paremti. Namai yra skirtingi, todėl priemonių visuma pastatui pasiekti tam tikrą energetinio efektyvumo laipsnį yra labai skirtinga. Paramos schema turėtų galioti visada, kai tik namas pasiruošęs pretenduoti į paramą po darbų atlikimo. Čia būtų pirmas ir paskutinis kontaktas su valstybine struktūra, kai iškviečiami energetikos inspekcijos specialistai, kurie konstatuoja, jog namas atitinka tam tikrą energetinio efektyvumo klasę. Kuo klasė aukštesnė – tuo parama didesnė.
Ir, žinoma, žmonės turi aiškiai žinoti, kad nerenovavus namo gresia sankcijos. Jos turėtų susidėti iš dviejų esminių dalių. Pirmoji – kompensacijų už šildymą nutraukimas ir PVM lengvatos centralizuotai tiekiamai šilumos energijai panaikinimas. Turi būti aiškiai pasakyta, kad, pavyzdžiui, nuo 2020 metų šios dvi priemonės naikinamos. Sankcijos, kaip ir parama, turi būti pastovios ir visuotinos.
Tik aiškus daugiabučių renovacijos modelis, grįstas visiems vienodomis taisyklėmis, leis išjudinti iš vietos namų atnaujinimą.
——-
 
ĮSTATYME DĖL RENOVACIJOS – SANKCIJOS GAUNANTIEMS KOMPENSACIJAS
Erika Fuks, www.DELFI.lt; 2013 m. gegužės 16 d.
 
Ketvirtadienį Seime buvo priimtas įstatymas, reikalingas vykdyti daugiabučių namų renovaciją. Viena esminių jo nuostatų, kad gyventojai, atsisakę renovacijos, praras ir valstybės kompensacijas.
“Norėčiau atkreipti dėmesį į vieną pavojų, kuris jame slypi, – apie įstatymą sakė Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Rimantas Jonas Dagys. – Mechanizmas numato, kad žmonės, ypatingai socialiai pažeidžiami, t.y. pensininkai ir kiti, sulauks sankcijų ir jie bus gąsdinami, kad bus nuimama tam tikra dalis kompensacijų už šildymą, kas yra tikrai labai dideli dalykai.” Pasak jo, žmonės prarastų kompensacijas, net jei jie nesutiktų su renovacijos projekto dalimis, pavyzdžiui, nepatinkus darbų rangovui. „Komitete svarstant ministras patikino, kad taip tikrai nebus, bet dabar kaip matau pataisas, kad tie griežti kriterijai, kurie susiję su aiškiais namo šilumos varžos dalykais yra jau išplaukę, mes galime atverti kelią nesąžiningiems būsto renovuotojams“, – teigė jis. R.J. Dagys dėstė, jog pavojus su šiuo įstatymu yra toks, kad šildymo sąnaudos gali būti dirbtinai užkeliamos, o vėliau sumažinamos iki normalaus lygio. Atitinkamai, renovuojančios bendrovės pasieks formalų sutaupymo kriterijų, nepriklausomai nuo renovacijos kokybės.
Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis sakė, jog būsto renovavimas yra būtinas ir užtikrins energetinę nepriklausomybę, o saugikliai, kad renovacija būtų atliekama tinkamai, yra dedami. „Apie sankcijas žmonėms, kuriems mes mokame kompensacijas už šildymą: aš manau, šito įstatymo dėka mes padidiname jiems paramą ir pageriname jų gyvenimo sąlygas. Šiandien jie moka už šildymą, sakykime, sąlyginai 30 proc., o 70 proc. už šilumą mes visi iš biudžeto mokame už juos. Ir mokame šilumos tiekėjui, ir galutiniame variante „Gazprom“, prieš kurį gerbiamas Rimantas taip pasisako, ir kuris mums tiekia dujas“, – aiškino V.Mazuronis.
Pasak jo, pagal siūloma modelį, socialiai remtiniems žmonėms siūloma ir toliau mokėti dabar mokamą dalį už šilumą, kuri gali ir mažėti, o kompensacijų dalis bus panaudojama mokant už renovaciją, dėl to galiausiai sumažės šilumos suvartojimo kiekis ir padidės būsto vertė. „Jeigu žmogus šiomis sąlygomis sako, žinote, aš vis tiek nenoriu, man užtenka mokėti sąlyginai 30 proc., o jūs visi toliau mokėkite 70 proc. už mane susidėję, mes šitoje vietoje tikrai galime pasakyti, tai jūsų teisė rinktis, kur jūs norite dėti pinigus, bet savo, o ne tuos, kuriuos mes jums duodame. Tai jūs tada negaunate kompensacijų, mokate 100 proc. už šilumą ir atiduodate tuos pinigus dujų tiekėjui“, – teigė V.Mazuronis.
Pagrindinis komitetas – Aplinkos apsaugos – svarstė įstatymo projektą ir nusprendė pritarti jam pagal Seimo kanceliarijos Teisės departamento išdėstytas pastabas, taip pat pateikė papildomų pasiūlymų.
Balsuodami už Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti ir daugiabučiams namams atnaujinti įstatymo pataisas, už pasisakė 74 parlamentarai, prieš – 0, susilaikė 2.